Bleskový ťah iQOO – prichádza so 120 W nabíjačkou Super FlashCharge

ZDROJ | iQOO

Keďže sa v mobilných „telefónoch“ čoraz viac  presadzujú energeticky náročné technológie, ako sú veľké displeje s vysokým rozlíšením a s vysokou obnovovacou frekvenciou, či 5G, vzniká potreba veľkokapacitných batérií a rýchlejšieho nabíjania. A výrobcovia ako Xiaomi, Oppo, alebo iQOO tento trend akceptujú.

iQOO, herná pobočka čínskej značky vivo, najnovšie na tlačovej konferencii prezentovala svoju Super FlashCharge rýchlonabíjačku pre mobily s výkonom až 120 W. Technológia sa do smartfónov dostane už na budúci mesiac.

iQOO tým predbehla konkurenciu, pretože sa tak stalo krátko potom, čo o vlastnej chystanej rýchlonabíjačke s výkonom 125 W informovala aj firma Oppo.

Pozrite siiQOO Z1 ponúkne hráčom 144 Hz displej a nový čipset Dimensity 1000+

Podľa oficiálnych informácií môže 120 W technológia rýchleho nabíjania od iQOO dobiť batériu s kapacitou 4 000 mAh z 0 na 100% už za 15 minút. To je dvakrát rýchlejšie ako sa dokážu nabiť niektoré špičkové smartfóny z aktuálnej ponuky na trhu s možnosťou 65 W nabíjania. Napríklad Oppo Find X2 Pro sa dokáže s technológiou SuperVOOC 2.0 nabiť za 38 minút. Na 50% nabije nabíjačka od iQOO batériu dokonca už za 5 minút.

ZDROJ | iQOO

Prezentácia trvala len asi 15 minút a začala sa zapojením predvádzaného smartfónu, ktorý sa nabíjal z 0 na 100%.  Aj v krátkom časovom priestore však iQOO odhalila, ako technológia funguje bez toho, aby došlo pri vysokých nabíjacích prúdoch k poškodeniu hardvéru.

Ak si predstavujete, že si takúto turbo nabíjačku pripojíte k svojmu existujúcemu telefónu, tak na to radšej zabudnite. Na využitie vysokého výkonu totiž nie je potrebná len takáto nabíjačka, ale aj batéria so špeciálnou konštrukciou.

V tomto prípade sú články batérie usporiadané v špecifickom poli, takže vďaka novému dizajnu môže 4 000 mAh batéria dosiahnuť 50-percentné nabitie za 5 minút. Prúd sa prevádza z 20 V pri 6 A na 10 V pri 12 A a delí sa na dva rovnaké obvody pri 5 V / 12 A (čiže 2 x 60 W), ktoré nabíjajú dve 2000 mAh sekcie batérie (viď obrázok vyššie).

ZDROJ | iQOO

Napriek tomu vzniká množstvo stratového tepla, ktoré by mohlo poškodiť elektroniku, alebo batériu. Každý telefón s týmto riešením preto musí mať pridané grafitové vrstvy na odvod tepla a prídavné vnútorné chladenie, aby sa teplota udržala na prijateľnej úrovni a aby sa chránila základná doska.

Pozrite sivivo iQOO Neo 855 ponúkne hráčom Snapdragon 855 a 33W nabíjanie

O pripravovanom smartfóne s ultra rýchlym nabíjaním zatiaľ iQOO neodhalil žiadne detaily, ale vzhľadom na zameranie značky sa očakáva, že bude orientovaný na hranie hier. Zrejme bude tiež postavený na čipsete Snapdragon 865 Plus a podpora 5G sietí by mala byť samozrejmosťou.

ZdrojGSM Arena

Komentáre k článku