Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K je najdostupnejší model s 4K videom

ZDROJ | Blackmagic

Spoločnosť Blackmagic predstavila svoju doposiaľ najmenšiu a najdostupnejšiu 4K videokameru (ak nepočítame akčnú kameru Micro). Model Pocket Cinema Camera 4K má veľkosť (a aj tvar) prerasteného CSC fotoaparátu, ponúka Micro 4/3 snímač a množstvo funkcií.

ZDROJ | Blackmagic

Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K nie je vôbec prvou kamerou pre najnáročnejších. Blackmagich ich má v portfóliu už niekoľko, no všetky sú pomerne veľké a ťažké stroje pre profesionálov, až na akčnú kameru Micro Cinema Camera. Tú ale v rukách veľmi nepodržíte a má obmedzené funkcie.

ZDROJ | Blackmagic

Novinka má dizajn poriadne veľkého CSC fotoaparátu, z ktorého vlastne i vychádza. V tele z uhlíkových vlákien a plastu s rozmermi 178 x 96,5 x 86 mm je osadený Micro 4/3 snímač s dynamickým rozsahom až 13 EV.  Navyše má aj vysokú citlivosť, až do ISO 25 600.

Výstupom zo snímače je video s rozlíšením 4K, teda 4 096 x 2 160 px pri 60 fps. Využiť môžete aj 120 fps snímanie vo Full HD rozlíšení či 4K Ultra HD pri 30/60 fps. Kamera podporuje kodeky CinemaDNG a ProRes 422. Dátový tok videa môže byť až 270 Mbit/s.

ZDROJ | Blackmagic

Potešujúce je, že aj Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K využíva bajonet MFT, teda dokážete k nej využívať akýkoľvek objektív pre Micro 4/3 fotoaparáty od Olympusu či Panasonicu, no cez adaptéry využijete akúkoľvek inú známu značky (Canon, Nikon, Pentax, Leica apod.).

ZDROJ | Blackmagic

O dostatok miesta sa stará duálny slot pre SDXC UHS-II a CFast 2.0 karty. CFast 2.0 poslúži na 12-bitové RAW zábery, SD karta zvláda vraj 4K 60 fps v 10-bit ProRes, alebo 30 fps v RAW. Komu by to ale bolo málo, využiť môže USB-C port a pripojiť si SSD disk. Cez USB-C je navyše možné kameru i nabíjať.

ZDROJ | Blackmagic
ZDROJ | Blackmagic

Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K využíva systém Blackmagic OS, ako profi kamery výrobcu. Ten sa ovláda cez veľký, ať 5-palcový Full HD dotykový displej, škoda len, že nie je výklopný. Súčasťou balenia Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K je aj profi softvér DaVinci Resolve 15 s podporou HDR10+.

ZDROJ | Blackmagic

Zaujímavosťou je využívanie 3D LUT tabuľky či HDR výstup cez HDMI. Poteší aj možnosť diaľkového ovládania cez Bluetooth. Okrem iného je možné využívať aj mini XLR vstup či 3,5 mm audio vstup a výstup.

ZDROJ | Blackmagic

Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K sa na domácom trhu predáva za 1 295 dolárov.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

Komentáre k článku