Blackmagic má malú kameru veľkosti CSC foťáku s 6K videom

ZDROJ | Blackmagic

Keď Blackmagic pred vyše rokom predstavil prvú malú kameru s 4K videom, nasledovali ho i svetoví výrobcovia a do svojich top-end CSC aparátov dávali 4K (nie 4K UHD) video. Teraz však Blackmagic predstavuje nástupcu, ktorý zvláda 6K video pri 50 fps.

ZDROJ | Blackmagic

Nová kamera Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K je dizajnom podobná s predošlým modelom. Od pôvodného modelu ho odlišuje nový bajonet pre Canon EF objektívy zo zrkadloviek. S adaptérom je tak možné používať prakticky akékoľvek sklá, ako v profi zrkadlovkách či kamerách. Tak, ako predošlý model, aj novinka má na gripe hlavné tlačidlo pre spustenie natáčania videa, sekundárne je práve pre statické zábery.

ZDROJ | Blackmagic

Novinkou vo vnútri je väčší snímač s rozlíšením 21,2 Mpx veľkosti Super 35 čo je 23,10 x 12,99 mm. Dynamický rozsah 13EV ostal zachovaný, rovnako i citlivosť na úrovni ISO 25 600.

Novinka je schopná natáčať 6K videá, čo predstavuje 6 144 x 3 456 px pri 50 fps, resp. až 120 fps pri 2 868 x 1 512 px. Video je možné natáčať s 10-bitovou farebnou hĺbkou Apple ProRes, alebo s 12-bitovou v Blackmagic RAW. Profesionálov má potešiť aj prítomnosť 3D LUT tabuliek. Samozrejmosťou je pokročilé HDR.

Na bočnej strane je nielen 3,5 mm audio port pre mikrofón, ale aj aj 3,5 mm audio výstup, plnohodnotný HDMI port, ale aj XLR audio port. Samozrejmosťou je aj priame napájanie a USB-C port.

Ani novinke nechýba veľký 5-palcový dotykový Full HD displej na zadnej strane, no aj v tomto prípade je osadený napevno, bez možnosti naklápania.

Na nabíjanie i prenos obrazu používa USB-C port. Aj nová kamera Blackmagic Pocket Cinema Camera 64K využíva systém Blackmagic OS s Blackmagic Video Assist. Súčasťou balenia má byť aj profi softvér DaVinci Resolve 15 s podporou HDR10+.

Aj v tomto prípade sa o dostatok miesta sa stará duálny slot pre SDXC UHS-II a CFast 2.0 karty. CFast 2.0 poslúži na 12-bitové RAW zábery. Ak by to nestačilo, k dispozícii je USB-C port pre pripojenie SSD disku. Cez USB-C je navyše možné kameru i nabíjať. Novinke nechýba ani Bluetooth pre vzdialené ovládanie.

ZDROJ | Blackmagic

Na domácom trhu sa novinka bude predávať za cenu takmer 2 500 dolárov, čo je takmer dvojnásobok ceny pôvodného modelu. Ide však o cenu bez dane. Na európskom trhu bude stáť zhruba rovnako, ale v eurách.

ZDROJ | Blackmagic

ZdrojBlackmagic

Komentáre k článku