Blackmagic eGPU dodá MacBooku Pro poriadny grafický výkon

Apple nás včera zaskočil a potichu aktualizoval svoje laptopy MacBook radu Pro. Veľkým prekvapením je Blackmagic eGPU, ktorý dodá novým MacBookom konečne poriadny výkon.

Tohtoročný upgrade priniesol zmeny po hardvérorej stránke. Notebooky od Apple sa preto dočkali procesorov Intel Core ôsmej generácie, väčších RAM a ROM pamätí aj výkonnejších grafických kariet. V najvýkonnejšom variante ale pôjde len o AMD Radeon Pro 555X, čo môže byť pre mnohých stále málo. Na rad preto prichádza eGPU.

ZDROJ | Apple

Nový prírastok od spoločnosti Blackmagic Design zaujme v prvom rade dizajnom, ktorý ale nie je tak čistý, ako samotný MacBook. Vnútri sa okrem chladenia nachádza aj grafická karta AMD Radeon Pro 580 s pamäťou 8 GB typu GDDR5 . Partnerstvo Apple a AMD tak pokračuje aj v tomto smere. Výkonostne by sa mal Radeon Pro 580 zaraďovať niekde medzi NVIDIA GTX 1060 a 1070, takže výpočtovej sily by mala externá eGPU poskytnúť dostatok. Oproti AMD Radeon Pro 555X pôjde približne o 2,8-násobný nárast po stránke grafického výkonu.

Pozrite siRazer predstavil lacnejšie eGPU riešenie s podporou macOS

Blackmagic eGPU však pre mnohých nebude len eGPU. Na zadnej strane sa totiž nachádza štvorica USB-A 3.1 portov, ďalšie dva Thunderbolt 3 konektory s rýchlosťou 40 GB/s a HDMI pre pripojenie ďalších periférií. Dedikovaný grafický box je tiež schopný dodávať 85 wattov energie.

ZDROJ | Apple

Apple si samozrejme nechá za celú záležitosť patrične zaplatiť. Oficiálna cena bola stanovená na 700 dolárov. Za to už môžu používatelia Windowsu dostať eGPU od Gigabyte aj s NVIDIA GTX 1070. Tu sa ale pripláca za kompatibilitu. Rovnako zlou správou je potom aj fakt, že Blackmagic eGPU nepodporuje žiadnu inú grafickú kartu. Výkon Radeon Pro 580 tak môže byť o niekoľko rokov nepostačujúci a majiteľ bude nútený kupovať okrem GPU aj úplne novú „bedňu“.

ZDROJ | Apple

Ak vás nové riešenie zaujalo, no nechcete zaň dať celú výplatu, vhodnou alternatívou môže byť Gigabyte RX 580 Gaming Box. Ten síce ponúkne o trochu menej výkonu, no jeho cena je o pár stoviek dolárov nižšia. eGPU navyše tiež spolupracuje s operačným systémom MacOS.

ZdrojApple

Komentáre k článku