BlackBerry s 5“ Super AMOLED displejom je oficiálne, volá sa Z30

Už aj BlackBerry sa nechalo zlákať módou veľkých displejov? Alebo je možné najnovší model spoločnosti s označením BlackBerry Z30 považovať za posledný pokus o záchranu spoločnosti, ktorá má problémy?

BlackBerry Z30

Včera uviedla v Malajzii spoločnosť BlackBerry svoj najnovší model s označením Z30. Pravdepodobne iba v BlackBerry vedia, prečo si za termín uvedenia nového modelu vybrali práve dátum oficiálneho uvoľnenia najnovšej verzie obľúbeného operačného systému Apple iOS 7. Isté však je, že novinka, ktorá doplní stávajúce modely Z10, Q10Q5, je najväčším smartfónom aký kedy BlackBerry vyrobilo. Doposiaľ najväčší displej s uhlopriečkou 4,3“ v prípade modelu Z10 tak nový BlackBerry Z30 poráža svojim 5“ Super AMOLED displejom. Bohužiaľ sa Z30 nemôže pýšiť Full HD rozlíšením displeja. Budúci majitelia sa budú musieť uspokojiť s HD rozlíšením (1 280 x 720 pixlov) a jemnosťou na úrovni 295 ppi. Tešiť sa však budete môcť na skutočne ukážkové spracovanie. Základom konštrukcie Z30 je totiž masívny hliníkový rám, ktorý obopína celý smartfón. Práve hojnému použitiu hliníka zodpovedá aj hmotnosť na úrovni 170 gramov. Rozmery novinky pritom činia nezanedbateľných 140,7 x 72 x 9,4 milimetrov.

Samozrejmosťou je, že operačným systémom novinky bude najnovšia verzia OS BlackBerry 10.2, o ktorej plynulý chod sa nebude starať žiadne štvorjadro, ale dvojjadrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro s taktom 1,7 GHz a grafickou kartou Adreno 320. Ako je však známe vďaka odladenosti softvéru a hardvéru sa v prípade BlackBerry Z30 môžeme tešiť na skutočne svižný systém. Ostatné hardvérové parametre zahŕňajú 2 GB operačnej pamäte a 16 GB integrovanej pamäte, ktorú môžete o ďalších 64 GB rozšíriť pomocou micro SDXC kariet. So stávajúcimi modelmi zdiela Z30 aj fotoaparáty. Predná webkamera ponúkne rozlíšenie 2 Mpx a Full HD video a zadný fotoaparát zase 8 Mpx, automatické ostrenie, LED blesk a svetelnosť f/2,2. Aj napriek tomu, že v prípade Z30 môžete odobrať zadný kryt, nenájdete pod ním batériu, ale iba sloty pre SIM a pamäťovú kartu. Batéria je integrovaná. Na druhú stranu ponúka zatiaľ najväčšiu kapacitu v histórii BlackBerry. Jej hodnota je 2 880 mAh a podľa spoločnosti by mala Z30 vďaka nej vydržať až 18 hodín hovoru a 16 dní v pohotovosti. Žeby sme tu konečne mali smartfón, ktorý reálne vydrží aj dva dni aktívneho používania? BlackBerry Z30 sa začne predávať už budúci týždeň vo vybraných krajinách, pričom na Slovensku by sa mohol objaviť niekedy v priebehu októbra. Cena novinky zatiaľ známa nie je, ale v Malajzii sa predáva v prepočte za 460 eur.

BlackBerry Z30

Foto: BlackBerry

Komentáre k článku