BlackBerry Q10 – žeby sme tu mali nový etalón manažérskeho smartfónu?

Blackberry sa na scénu vracia vo veľkom štýle. Aj keď sme o pripravovanom novom operačnom systéme a smartfóne, ktorý obetoval klávesnicu na úkor dotykového ovládania vedeli už nejakú dobu, nový model Q10 je príjemným prekvapením. Nestratil totižto to podstatné, čo robí smartfóny kanadskej značky vyhľadávaným artiklom.

BlackBerry Q10

Ťažko posúdiť, či BlackBerry nový model Q10 pripravovalo rovnako dlho, ako dotykovku Z10, alebo sa iba zľaklo odlivu priaznivcov značky po ich prvých reakciách na model, ktorý by mal stratiť všade ospevovanú klávesnicu. Našťastie sa spoločnosť RIM rozhodla zmeniť iba svoje meno a nie vyradiť poznávacie znamenie takmer každého BlackBerry. Q10 je tak modelom, ktorý by mal spojiť výhody nového operačného systému BlackBerry 10 a hardvérovej QWERTY klávesnice. Musím uznať, že som z neho nadšený a už sa teraz neviem dočkať momentu, kedy ho budem môcť prvý krát poriadne otestovať. Aj v dobe kedy sa smartfóny predbiehajú vo veľkosti displejov a počte jadier, ako deti na ihrisku, má smartfón s hardvérovou klávesnicou svoje čaro. To je ešte znásobené ak je klávesnica obdobne, ako v prípade Q10 dostupná vždy a nemusíte ju pracne vysúvať, alebo iným obdobným spôsobom pripravovať na použitie. Nové BlackBerry Q10 je teda presne také, aké boli takmer všetky predchádzajúce a hneď pri prvom pohľade je každému jasné, že to čo v ruke držíte nie je žiadny iPhone, ani Android, ale černica. Dobre možno je tvrdenie o tom, že je také isté ako všetky černice doposiaľ pritiahnuté na vlasy, ale svoje gény novinka nezaprie. Jasným znakom je 3,1″ displej s rozlíšením 720 x 720 bodov. Nie nepomýlil som sa. Displej novinky má pomer strán 1:1 a tvorí teda štvorec, ktorý je samozrejme dotykový. Práve preto by ste pod ním zbytočne hľadali známe ovládacie prvky.

Nájdete však pod ním pohodlnú QWERTY klávesnicu, ktorá nie je v prípade novinky prehnutá, ako v prípade BlackBerry 9900, ale jednotlivé klávesy sú v jednej rovine. Písanie by teda malo byť ešte pohodlnejšie. O pohon nového operačného systému BlackBerry 10 sa bude starať dvojjadrový procesor Texas Instruments OMAP 4470 s taktom 1,5 GHz a GPU PowerVR SGX544, ktoré budú doplnené o plných 2 GB operačnej pamäte a 16 GB integrovanej pamäte. Tú budete môcť samozrejme rozšíriť pomocou microSD kariet a to až do veľkosti 64 GB. Ostatnými lákadlami bude integrovaný Wi-Fi modul s podporou nie len frekvencie 2,4 GHz, ale aj 5 GHz, Bluetooth 4.0, GPS, NFC a samozrejme plné vrece senzorov, ako je akcelerometer, magnetometer, senzor svetla a množstvo iných. Pre lokálne pripojenie bude k dispozícii microUSB konektor. Á, skoro som zabudol na 8 Mpx fotoaparát, ktorý konečne nebude postrádať automatické zaostrovanie a bude schopný natáčania Full HD videa. Pre videohovory sa nakoniec hodí aj predná kamera s rozlíšením 2 Mpx, pomocou ktorej natočíte HD video. Dúfajme, že nové BlackBerry ostane svojej povesti a integrovaná batéria s kapacitou 1 800 mAh ponúkne rovnako dobrú výdrž na jedno nabitie, ako sme boli zvyknutí pri predchodcoch. Cena novinky síce známa nie je, no počas uvedenia svietilo medzi krajinami, v ktorých bude Q10 dostupné aj naše rodné Slovensko, takže sa tejto novinky dočkáme aj u nás doma. Už teraz sa neviem dočkať. A vy? Skúsili by ste namiesto už okukaných smartfónov s takmer na vlas podobným dizajnom nové BlackBerry Q10?

BlackBerry Q10

Foto: BlackBerry

Komentáre k článku