BitGrail – ďalšia kryptomenová burza bola okradnutá

ZDROJ | BitGrail

Druhý mesiac a ďalšiu burzu okradli. Po Coincheck je tu talianska burza BitGrail, ktorá počas útoku prišla o menu NANO v hodnote 170 miliónov dolárov.

ZDROJ | BitGrail

Kryptomenový trh nezažíva zrovna najlepší začiatok roku. Pred menej ako mesiacom došlo k hacku japonskej burzy Coincheck, ktorá prišla o viac ako 500 miliónov dolárov v tokene NEM.

Tentoraz došlo k podvodným transakciám, počas ktorých boli ukradnuté NANO tokeny (RaiBlocks). NANO token sa predáva za približne 10 dolárov za kus a z burzy bolo ukradnutých okolo 17 000 000 týchto tokenov. BitGrail na transakcie reagoval oznámením príslušným orgánom. Zároveň pozastavil výbery a vklady na burzu.

Pozrite siHackeri napadli burzu Coincheck a ukradli kryptomeny za 500 miliónov dolárov

Na rozdiel od burzy Coinchceck, ktorá sľúbila, že svojim používateľom vráti ich peniaze späť, zakladateľ burzy Bitgrail, Francesco Firano oznámil, že nie všetky peniaze, ktoré používatelia stratili, budú môcť byť vrátené.

Tím, ktorý stojí za kryptomenou NANO, sa vyjadril, že k chybe došlo pravdepodobne kvôli softvéru BitGrailu a nie kvôli chybe v ich protokole. Burza BitGrail nedávno oznámila, že nebude podporovať používateľov z nečlenských krajín Európskej únie kvôli právnym problémom.

Pozrite siButtcoin – zasmejme sa v čase strát na kryptomenovom trhu

Burza zároveň neregistruje nových používateľov, kým sa neimplementujú potrebné kroky, čo je samozrejme pochopiteľné. Okrem toho, noví používatelia si asi rozmyslia registráciu na túto burzu, ktorá týmto útokom prišla o časť svojej reputácie.

Dobrou správou je, že k vyšetrovaniu sa pridali aj iné burzy. Konkurenčná burza Binance napríklad pomôže BitGrailu zablokovať akékoľvek transakcie na ich burzu z účtov útočníkov.

Útok na kryptomenovú burzu ukazuje, aký je kryptomenový trh labilný. Aj preto je lepšie mať kúpené kryptomeny uložené v peňaženke než priamo na burze. Veríme, že sa jednotlivé burzy budú lepšie chrániť a nedopustia ďalšie útoky. Na druhej strane, vyšší stupeň ochrany znamená aj zložitejšie operácie a absenciu decentralizácie, ktorú kryptomeny sľubovali.

ZdrojEngadget,The Wall Street Journal

Komentáre k článku