Bionický vták lieta nenápadne a dobije sa sedením na vajci

So zaujímavým lietajúcim mechanizmom prichádza vynálezca Edwin Van Ruymbeke, ktorý sa vývoju mechanických vtákov venuje už vyše 40 rokov. Vták príznačne pomenovaný „Bionic Bird“ dokáže obdivuhodne lietať a manévrovať vo vzduchu za pomoci mávajúcich krídiel.

bionic-bird1

Imituje tak let skutočných vtákov, pričom je diaľkovo ovládateľný – zatiaľ len prostredníctvom Apple smartfónov a tabletov, ale na budúci rok by mali pribudnúť aj zariadenia s Androidom. Superľahký bionický vták (hmotnosť má len 9 gramov) vďaka svojmu dizajnu a pohybovým prejavom neplaší skutočné vtáky, takže môže byť s výhodou nasadený aj do ich biologického výskumu. Zároveň je prakticky nezničiteľný pri útoku dravcov, vďaka odolnej konštrukcii zo špeciálnej peny.

bionic-bird2

Aj nabíjanie akumulátora má Bionic Bird vyriešené originálne. Sadne si na prenosnú nabíjačku v tvare vajca a po zafixovaní magnetickým kontaktom sa nabije za 12 minút. „Vajce“ v sebe dokáže uschovať energiu až na 10 nabíjaní.

Pozrite si: S mikročipom proti depresii, alebo do pekla?

Zatiaľ ide o funkčný prototyp a výskumný tým momentálne zháňa peniaze od dobrovoľných investorov cez Indiegogo. Cieľom prvej etapy je vyzbierať 25 tisíc USD, aby vták mohol ísť do výroby. To sa zrejme podarí, pretože na konte už jeho tvorcovia majú 22 tisíc dolárov a do konca kampane zostáva ešte 38 dní.

bionic-bird3

Tvorcovia dúfajú, že vďaka donorom bude dobrodružstvo s lietaním pokračovať.  Podľa stránky Indiegogo by mala byť v roku 2015 dostupná aplikácia pre Android, na jar 2016 bude bionický vták schopný napodobniť kolibríka – visieť vo vzduchu na jednom mieste, a v zime 2016 už bude k dispozícii verzia s HD kamerou.

bionic-bird4

Takže v zásade až o dva roky bude vták schopný niesť dostatočnú užitočnú záťaž pre praktické aplikácie. Momentálne je daňou za nízku hmotnosť a dobrú manévrovateľnosť nízka nosnosť lietajúceho zázraku.

Foto: Indiegogo, Geeky Gadgets

Komentáre k článku