Biometria v zariadeniach je riešenie z budúcnosti už dnes

Téma bezpečnosti inteligentných zariadení je stále frekventovanejšia. Do smartfónov totiž vkladáme stále viac osobných údajov. Popri klasickom PIN kóde stále častejšie používame zabezpečenie biometriou. Čo by sme o nej mali vedieť?

Čítačka odtlačkov prstov je dnes bežne používaným bezpečnostným prvkom nie len v prenosných inteligentných zariadeniach. Tento spôsob zabezpečenia sa rozšíril aj na počítače. Dôvod? Bezpečnosť biometrie je na vysokej úrovni a pre používateľov je veľmi pohodlná. Vyžaduje však spoľahlivú a najmä fungujúcu kombináciu hardvéru a softvéru.

Prvá spoločnosť, ktorá vo svojich smartfónoch ponúkla zabezpečenie pomocou odtlačku prsta bola Toshiba s modelmi G500 a G900. S riešením prišli už v roku 2007. Nasledovala Motorola s modelom Atrix. Revolučná myšlienka sa však pomerne dlho bojovala s nedokonalosťou hardvéru. Aj preto koncoví používatelia nejavili o nový bezpečnostný prvok záujem.

ZDROJ | VDC Research

Zmena prišla v roku 2013, keď spoločnosť Apple uviedla na trh iPhone 5s a predstavila Touch ID. Ako je tomu pri cupertinskej spoločnosti zvykom, technológia spôsobila poriadny rozruch, no mala stále veľa múch. Aj napriek tomu používatelia iOS zariadení mali možnosť pomocou odtlačku prsta odomknúť iPhone, aplikácie, či potvrdzovať platby v App Store.

ZDROJ | Apple

Konkurencia spozornela a zabezpečenie odtlačkom prsta sa začalo šíriť naprieč smartfónmi veľmi intenzívne. Vývojári v Apple však mali náskok a s modelom iPhone 6s predstavili Touch ID 2.0, kedy zabezpečenie už spoľahlivo fungovalo. Avšak, ani konkurencia už výrazne nezaostávala.

Čítanie odtlačkov prstov bolo prvým bezpečnostným biometrickým riešením rozšíreným v inteligentných prenosných zariadeniach. Paradoxom je, že práve na prečítanie odtlačku prsta potrebuje smartfón špeciálny hardvér. Pri použití čítania dúhovky, na ktorú vsádzal Samsung, stačilo prepracovať selfie kameru, na rozpoznanie hlasu stačí mikrofón a na biometriu tváre opäť selfie kameru. Pre vyššiu bezpečnosť sa však začali používať infračervené kamery.

Najpoužívanejšími senzormi na čítanie odtlačkov prstov sú tie kapacitné a ultrazvukové. Nasnímajú papilárne línie na brušku prsta a uložia ich do zariadenia. Následne je dôležité dôsledné vyladenie softvéru tak, aby dokázal presne identifikovať uložené odtlačky prsta. Tie sú pre každého človeka jedinečne charakteristické. Doteraz sa nenašli dvaja ľudia, ktorí by mali rovnaké línie.

Popularita biometrického bezpečnostného riešenia je tak vysoká, že výrobcovia stále hľadajú nové spôsoby, vylepšujú bezpečnosť a zdokonaľujú svoje riešenia. Spoločnosť Qualcomm, má spoľahlivo fungujúcu čítačku odtlačkov prstov, ktorá funguje aj pod vodou.

Mohlo by sa zdať, že po tom, čo sa Apple zameralo na zabezpečenie zariadení biometriou tváre, ktoré je pohodlnejšie a rýchlejšie, popularita zabezpečenia odtlačkom prstu bude upadať. Súperenie výrobcov inteligentných telefónov v tom, kto prinesie ako prvý spoľahlivé a bezpečné čítanie odtlačku zabudované v displeji naznačuje, že tejto bezpečnostnej metóde ani zďaleka nehrozí úpadok záujmu.

Čínsky výrobca Vivo predstavil čítačku odtlačku prstu zabudovanú priamo do displeja začiatkom roku 2018. Technológia je však stále v rannom štádiu, a aj keď sú v ponuke viaceré smartfóny s touto technológiou, stále nie je masovo rozšírená.

ZDROJ | Vivo

Prirodzene, že pri masovej popularite sa o zabezpečenie biometriou začala zaujímať aj tretia strana. Teda vývojári aplikácií, predajcovia či bankový sektor. A sú to práve aplikácie bánk pre ktoré je biometria spôsob, ako zákazníkom ponúknuť vyšší komfort pri používaní ich aplikácií.

Podmienkou však je, aby bolo zabezpečenie na tej najvyššej možnej úrovni. To je dnes už na úrovni CPU, teda čipov, ktoré sú srdcom inteligentných zariadení. Odtlačok prsta sa ukladá až do systému čipu.

ZDROJ | HP Store

Potenciál biometrického zabezpečenia je taký silný, že ho banky začali používať už v roku 2015 a to aj napriek tomu, že v tom období sa bezpečnostní analytici nevyjadrovali o zabezpečení biometriou v inteligentných zariadeniach práve lichotivo.

V súčastnosti je zabezpečenie odtlačkom prsta či tvárovou biometriou v bankových aplikáciách veľkým hitom. Na Slovensku ho spolu s najnovšou aktualizáciou ponúkla aj Aplikácia Tatra banka. Aktualizácia aplikácie priniesla biometrické prihlasovanie dostupné pre Android zariadenia a zariadenia od Apple. V prípade smartfónov iPhone môžete využívať ako Touch ID, tak face ID. V aplikácii zároveň zostala možnosť prihlasovať sa pomocou PIN kódu.

Ak si chcete aktivovať overovanie pomocou biometrie v Aplikácii Tatra banka stačí si stiahnuť najnovšiu aktualizáciu. Po prvom spustení vás aplikácia oboznámi s novinkami. Prvou je zavedenie biometrie, druhou možnosť platby nad 3 000 € a novinkou je tiež možnosť zadávať SEPA inkasá priamo cez aplikáciu.

ZDROJ | Tatra banka

Po potvrdení noviniek vám aplikácia ponúkne nastavenie biometrie. Nemusíte zadávať biometrické údaje odznova, aplikácia bude používať tie, ktoré máte nastavené vo vašom smartfóne. Novinku máte možnosť tiež odmietnuť a naďalej používať PIN kód, tak ako pred aktualizáciou. Ak sa pre nový spôsob zabezpečenia rozhodnete, aplikácia vás vyzve, aby ste biometriu potvrdili. Priložením odtlačku prsta alebo skenovaním tváre. Následne vyberiete, či chcete biometriou potvrdzovať všetky platby a výbery z bankomatu alebo len tie nad sumu 500 €.

ZDROJ | Tatra banka

Musíme priznať, že prihlasovanie sa k vášmu účtu pomocou odtlačku prsta alebo Face ID je veľmi návykové. Pochváliť treba Tatra banku aj za jednoduché nastavenie, ktoré zvládnete za pár sekúnd. Ak to raz vyskúšate, verte nám, že už sa do Aplikácie Tatra banka nebudete chcieť prihlasovať inak.

Ak si chcete najnovšiu verziu aplikácie stiahnuť, stačí navštíviť stránku Tatra banky a vybrať si váš operačný systém.

Na príprave článku sme spolupracovali s partnerom Tatra banka.

ZdrojTatra banka

Komentáre k článku