Bill Gates ukázal očkovaciu chladničku, ktorá nepotrebuje elektriku

ZDROJ | Indigo

Billa Gatesa zvlášť nemusíme predstavovať – však kto aspoň raz nenadával na jeho najznámejší výtvor – Windows? Známe o ňom je aj to, že tento jeden z najbohatších mužov na Zemi je veľký filantrop. Okrem iného financuje a zakladá množstvo firiem a venuje sa práci v oblastiach, ktoré potrebujú najviac pomoci – či už ide o životné prostredie, alebo o ľudí v núdzi.

ZDROJ | Indigo

Jedným z takýchto projektov je Indigo, chladnička na uchovávanie a transport vakcín, ktorá nepotrebuje energiu na chladenie (elektrika, batérie) ale ani ľad. V nižšie uvedenom videu rozpráva Bill Gates o žene Papa Blandine Mbwey, ktorá už desať rokov vedie očkovanie v africkom Kongu. Stará sa hlavne o rodiny – ženy a deti, ktoré sú ďaleko od nemocníc. Cesty do týchto končín sú dlhé a komplikované, ale vakcíny musia byť udržiavané v teplotách v rozmedzí 2 až 8 stupňov Celzia, inak stratia účinnosť. Keď sa zahrejú, zlikvidujú sa. Keď sú príliš studené, zamrznú a prestanú pracovať. Cesta dlhá 8 000 kilometrov v podnebí subsaharskej Afriky je nielen nebezpečná, ale aj veľmi horúca.

https://youtu.be/CzeILXKwe74

Preto sa pred niekoľkými rokmi zrodila myšlienka, ktorú podporila skupina filantropov – Global Good – kde pôsobí aj Bill Gates. Vďaka ich pomoci je teraz možné transportovať a konzervovať očkovacie látky v týchto ťažkých, civilizáciou nedotknutých podmienkach. Skupina prišla s dvoma inováciami, ktoré zlepšujú prácu, ktorú robí Blandine a jej kolegovia.

ZDROJ | Indigo

Prvým je zlepšovák, ktorý vyzerá ako bežná chladnička. Volá sa MetaFridge a dokáže udržať potrebnú teplotu bez elektrickej energie až 5 dní. Jej elektronika ja navyše navrhnutá tak, aby bola účinná aj počas výpadkov energie a dokonca dokáže v prípade poruchy odoslať dáta do vzdialenej centrály.

Druhou inováciou je chladič Indigo. Ten už dokáže chladiť vakcíny pri požadovanej teplote minimálne päť dní, bez toho aby potreboval elektrinu, alebo ľad.

ZDROJ | Indigo

Hlavná časť Indiga je prenosný kontajner – chladič. Funguje asi takto: voda, ktorá je vystavená teplu sa odvádza do samostatného oddelenia v podobe pary, kde sa môže držať niekoľko mesiacov. Keď sa potrebuje zapnúť chladenie, otvoreným ventilom sa vráti voda do pôvodného priestoru a vnútorný tlak v Indigu spôsobuje stálu teplotu 5 °C. Častice vody prenášajú teplo a tým dokážu udržiavať teplotu v požadovanom limite medzi 2 až 8 °C. Zjednodušene sa dá povedať, že takto funguje aj ľudské telo – potením sa ochladzuje.

ZDROJ | Indigo

Indigo je momentálne v testovacej fáze. Výsledky však poukazujú na to, že očkovanie môže dostať až štyrikrát viac ľudí ako keď by ich mali očkovať vakcínami prinesenými v klasických chladničkách a chladiacich boxoch. Ďalší dobrý skutok, Bill!

ZdrojGatesnotes

Komentáre k článku