Bill Gates predáva 64 miliónov akcií Microsoftu, dôvodom je charita

ZDROJ | QUARTZ

Výkonní riaditelia nadnárodných spoločností sú poväčšine filantropi. Rovnako je na tom aj CEO Microsoftu, ktorý daruje 64 miliónov akcií charite.

Nie je nič nezvyčajné, ak sa riaditelia úspešných spoločností vzdajú svojho platu a zarábajú už len z podielov, to znamená, že na výplatnej páske majú každý rok symbolický jeden dolár. Niektorí, ako napríklad Mark Zuckerberg či Elon Musk dokonca odmietajú akýkoľvek príjem a žijú len z toho, čo zarobili v minulosti.

Trochu iný, i keď stále filantropický postoj, má ku veci Bill Gates. Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) zaznamenala, že 6. júna sa niekdajší CEO Microsoftu zbavil 64 miliónov akcií svojej spoločnosti, čo predstavuje 4,6 miliardy amerických dolárov.

Microsoft logo

Ide tak o obrovský príspevok, pričom podľa portálu Bloomberg je toto tretia najvyššia hodnota peňazí, akú kedy Bill Gates daroval. Viac peňazí sa vzdal len v roku 1999, kedy venoval 16 miliárd dolárov a o rok neskôr 5,1 miliárd USD.

Pozrite siInvestori na čele s Billom Gatesom postavia proti klimatickej zmene kapitál

Peniaze pravdepodobne poputujú do nadácie Bill & Milinda Gates Foundation. Manželia od roku 1994 rozdali už viac ako 35 miliárd dolárov. Bill Gates navyše vytvoril ďalšiu organizáciu s názvom Giving Pledge, v ktorej je okrem známeho investora Warrena Buffetta i ďalších 168 majetných členov. Tí sa rovnako zaviazali odovzdať väčšinu svojho vlastníctva charitám.

ZDROJ | Bloomberg

Bill Gates sa tak postupne zbavuje celého svojho podielu, zatiaľ čo vo vlastníctve má stále 103 miliónov akcií. Znižovanie je však viditeľné. V roku 1996 vlastnil CEO 24% spoločnosti, dnes len 1,3 percenta. Takýmto tempom by mal znížiť svoje vlastníctvo v Microsofte na nulu do roku 2019.

Zaujímavou informáciou zostáva aj fakt, že Bill Gates je stále najbohatším mužom planéty s hodnotou 86,1 miliárd dolárov. Druhý je šéf Amazonu s 84,5 miliardami. Ak ale Gates bude v tempe darovania akcií pokračovať, môžeme očakávať prevrat.

ZdrojBloomberg,Business Insider

Komentáre k článku