BikeKIA – už aj Žilina má svoj bikesharing

Cyklistická doprava sa konečne podporuje aj zo strany miest, ktoré začínajú ponúkať svoje služby zdieľaných bicyklov. Svoj bikesharing BikeKia už má aj Žilina.

Po Bratislave, Košiciach, Prievidzi, Nitre či Trnave si už aj obyvatelia Žiliny môžu užiť zdieľané mestské bicykle. Ako už názov napovedá, projekt financuje a zastrešuje automobilka Kia.

Pozrite siAké sú naše prvé dojmy zo SlovnafBAjk?

Momentálne sa po meste nachádza 120 zdieľaných bicyklov, ktoré sú rozdelené na 20 výpožičných miestach. Na rozdiel od bratislavského SlovnaftBAjku, BikeKIA ponúka aj šikovnú mobilnú aplikáciu, cez ktorú celú výpožičku zvládnete ľavou zadnou. Aplikácia je dostupná pre Google Play a App Store.

Zároveň na požičanie bicykla netreba vyťukávať žiaden zložitý kód, stačí iba naskenovať cez aplikáciu QR kód, ktorý sa nachádza na blatníku a je to. Napriek tomu, že BikeKIA funguje v Žiline iba prvý týždeň, do služby sa zaregistrovalo už viac ako 6 000 ľudí a na bicykloch sa jazdilo už viac ako 8 500-krát.

Výhodou BikeKIA bicyklov je možnosť zaparkovať bicykel kdekoľvek. Aj keď hodiny za pôžičku bežia, nemusíte byť v strese ak zrovna nenájdete nablízku stanicu. Bicykel stačí odstaviť a zamknúť pomocou zámku na zadnom kolese. Na bicykli si môžete zajazdiť aj vo večerných hodinách, keďže disponuje svetlom.

Systém BikeKIA je tiež kompatibilný so službou nextbike, ktorá funguje v Nitre a v zahraničí. Znamená to, že cez aplikáciu viete pristupovať aj k službám v iných mestách, kde je nextbike dostupný. Výnimkou sú mestá Budapešť, Belfast a Mníchov.

https://www.youtube.com/watch?v=ASkPZNed-rg

Pozrite siUber služba na zdieľanie bicyklov prichádza do Európy

Najlepšia na celom projekte je cena. Bikesharing BikeKIA je na prvú hodinu úplne zadarmo. Následne stačí vrátiť bicykel do stanovištia a požičať si druhý alebo ten istý a môžete ďalšiu hodinu zdarma jazdiť. Ak čas 60 minút prekročíte, budete musieť zaplatiť pokutu 20 euro. Veríme, že nejde iba o úvodný cenník, ktorý má nalákať obyvateľov na jazdenie na bicykloch. Ak si takúto sadzbu Žilina udrží, pôjde o najvýhodnejší a najdostupnejší bikesharing na Slovensku.

ZdrojBikeKIA

Komentáre k článku