Big Bang AR – pozrite sa na vznik vesmíru unikátnym spôsobom cez váš smartfón

ZDROJ | Google

Európska organizácia pre jadrový výskum známa ako CERN, vytvorila v spolupráci s Google Arts & Culture famóznu aplikáciu Big Bang AR, ktorá vás prevedie celou históriou vesmíru od veľkého tresku až po súčasnosť v rozšírenej realite.

Rozšírená realita nám umožňuje zažiť veci z vlastnej perspektívy, interagovať s virtuálnym prostredím a vžiť sa do obsahu oveľa intenzívnejšie, ako keby sme ho sledovali pasívne na obrazovke počítača. Táto technológia je preto priam ideálna na edukačné účely, čo si uvedomuje CERN aj Google Arts & Culture. Vďaka týmto dvom organizáciám sa môžeme pozrieť na vznik a históriu vesmíru tak, ako keby sme sami stáli priamo uprostred diania.

Aplikácia Big Bang AR vás pošle o 13,8 miliárd rokov späť v čase do doby, kedy vlastne ešte neexistoval žiaden čas. Prehliadka vzniku vesmíru začína pri veľkom tresku, ktorý sa odohrá priamo na dlani vašej ruky. Aplikácia vás následne prevedie celou históriou vesmíru až po súčasnosť.

Ešte pred prehliadkou si môžete v aplikácii zapnúť titulky a kedykoľvek počas nej prehliadku zastaviť, aby ste si o danej téme mohli prečítať viac. Titulky aj všetky popisy sú však dostupné iba v anglickom jazyku, čo je obrovská škoda. Mladších nadšencov do vesmíru, ktorí ešte neovládajú anglický jazyk, tak zaujme najmä vizuál aplikácie, ktorý je skutočne vydarený.

Big Bang AR v istých bodoch kombinuje zmiešanú a virtuálnu realitu a tak sa časť vesmírnej histórie odohrá priamo u vás doma. Na záver prehliadky si môžete vytvoriť hviezdnu selfie, ktorá odkazuje na slávny citát Carla Sagana z knihy Cosmos; “Dusík v našej DNA, vápnik v našich zuboch, železo v našej krvi, uhlík v našich jablkových koláčoch, to všetko bolo vytvorené vo vnútri kolabujúcich hviezd. Sme stvorení z hviezdneho prachu.”

Aplikácia Big Bang AR je skutočne vydarená a keďže je úplne bezplatná, odporúčame vám si ju vyskúšať na vlastnej koži. Jediné čo k tomu potrebujete, je vlastniť smartfón alebo tablet s operačným systémom iOS alebo Android, ktorý zvládne zobraziť rozšírenú realitu.

Big Bang AR98%

Veľkosť:
209,8 MB
Platforma:
iOS 11.0 alebo novší, Android 7.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Aplikácia Big Bang AR vás prevedie históriou vesmíru, od jeho vzniku až po súčasnosť. Aplikácia je navyše úplne bezplatná a tak jedinou prekážkou pri jej používaní môže byť pomerne vysoká náročnosť na hardvér smartfónu či tabletu.

Komentáre k článku