Bezdrôtové nabíjanie cez Qi môže skončiť, prichádza revolučný WattUp

ZDROJ | Energous

Koncom minulého roka sme vás informovali o spoločnosti Energous, ktorá sa venuje vývoju technológie WattUp na bezdrôtové nabíjanie. Nejde pritom o typ nabíjania podobný štandardu Qi, ktorý je síce bezdrôtový, no zariadenie musí byť položené na podložke. WattUp to zvládne vzduchom!

Pozrite siWattUp – iná sila bezdrôtového nabíjania

https://www.youtube.com/watch?v=6INH8o6GLec

Po dlhom vývoji a testovaní spoločnosť Energous oznámila, že sa jej podarilo získať certifikát FCC (Federal Communications Commission) pre zariadenie WattUp Mid Field a tak môže naplno rozbehnúť masové nasadzovanie technológie WattUp.

To budú mať ale v rukách aj výrobcovia malej elektroniky, ktorí budú musieť technológiu implementovať do svojich zariadení. Žiaľ, zariadenie WattUp Mid Field je momentálne schopné bezdrôtového nabíjania do vzdialenosti 3 stôp, teda necelého 1 metra.

ZDROJ | Energous

Vďaka technológii WattUp sa ale časom dočkáme plne bezdrôtového nabíjania, nie iba otravného prikladania (prevažne smartfónov) na konkrétnu podložku. WattUp nabíjanie má totiž dokázať nabíjať zariadenia do vzdialenosti 4,5 metra od zdroja a nevadí mu ani pohyb.

Smart hodinky, fitnes náramky, gadgety, smartfóny, tablety, IoT zariadenia… Na čo si len spomeniete bude možné nabíjať bez nutnosti pripojenia kábla.

https://www.youtube.com/watch?v=if4hiu1tHto

Funguje to (teoreticky) veľmi jednoducho. Doma či v kancelárii si do elektrickej siete pripojíte WattUp router, ktorý elektrinu pretransformuje do rádiových vĺn a nabíjateľné zariadenie tieto vlny spracuje na energiu. Nie je pritom potrebné robiť nič iné, nabíjateľné zariadenie sa môže pokojne pohybovať v priestore. Navyše bude postačovať jeden router, ktorý bude schopný nabíjať viacero zariadení.

Spoločnosť tvrdí, že prenosové straty energie sú minimálne a majú byť určite menšie, ako v prípade Qi či podobných indukčných riešení.

ZDROJ | Energous

Pozitívne je, že prijímač technológie WattUp je extrémne malý (3×3 mm), takže bude vznikať aj množstvo nabíjacích puzdier aj pre zariadenia, ktoré ešte WattUp nestihnú, alebo už nemôžu mať integrované.

Jediným mínusom technológie môže byť pomalá rýchlosť nabíjania. Keďže ale spoločnosť stále nezverejnila detaily technológie, nič nie je isté.

ZDROJ | Energous

Viac detailov o WattUp by sme sa mali dozvedieť na výstave CES 2018 v Las Vegas, ktorá začína už o pár dní. Na výstave možno padnú aj prvé mená svetového biznisu, ktoré oznámia integrovanie WattUp do svojich budúcich zariadení.

https://www.youtube.com/watch?v=Cb8eT8gU6yI

ZdrojEnergous

Komentáre k článku