Beosound Edge je dizajnovo minimalistický reproduktor, aký ste ešte nevideli

ZDROJ | The Verge

Dánsku firmu Bang & Olufsen vám netreba špeciálne predstavovať. Isto ste zaregistrovali aj to, že prichádza s pekným, nadčasovým dizajnom, kde mu môže konkurovať (aj to len v niektorých výrobkoch) azda len Apple. Bang & Olufsen si pripravil k IFA 2018 špecialitu s menom Beosound Edge.

Ide o ikonický reproduktor vo veľkosti a tvare automobilového kolesa s rozmermi 50,2 cm x 13 cm. Beosound Edge podporuje Chromecast, ako aj AirPlay 2. Hlasové ovládanie sa dá zabezpečiť pomocou pripojeného zariadenia Amazon Echo, alebo pomocou reproduktora s podporou Google Assistant, napríklad BeoSound 1 alebo 2.

O dizajn sa postaral Michael Anastassiades, ktorého práca sa nachádza v zbierkach Múzea moderného umenia v New Yorku, alebo vo V & A v Londýne. Edge vychádza z tvaru starej britskej libry, je z vysoko lešteného hliníka, perfektne odráža okolie, takže vždy skvelo zapadne k zariadeniu interiéru.

https://youtu.be/hB6tOfcIYfQ

Odstraňovali sme vrstvu po vrstve, až kým to, čo zostalo, nebolo viditeľne čistým a jednoduchým objektom.

Michael Anastassiades, dizajnér

Reproduktor „cíti“ ľudskú prítomnosť – pri priblížení sa k nemu rozsvieti dotykové rozhranie ukryté v hliníku. Zapnúť, zastaviť, alebo preskočiť pesničku dokáže používateľ obyčajným klepnutím na povrch zariadenia.

Pozrite siZNAČKY | Bang & Olufsen – kráľ, ktorý panuje audio svetu viac ako 90 rokov

ZDROJ | Bang & Olufsen

Reproduktor môže byť umiestnený na stene, na strope, ale aj jednoducho položený na podlahe. Keď je umiestnený na zemi, stačí jemne posunúť okraj doľava alebo doprava a vy tak zmeníte hlasitosť prehrávania. Jemný pohyb mení hlasitosť mierne, silnejší pohyb ju zmení skokovo. Používateľ sa však nemusí báť, že sa mu Edge odkotúľa, vždy po zmene hlasitosti posunutím sa vráti na pôvodné miesto. Edge je kalibrovaný na snímanie sily dotyku, zmenu hlasitosti pri otáčaní reproduktora dopredu a dozadu vie teda urobiť, aj keď je umiestnený na držiaku v stene.

Okrem ovládania prostredníctvom dotykového panela sa dá k nemu pristupovať aj cez aplikáciu zo smartfónu, alebo tabletu.

ZDROJ | Bang & Olufsen

Reproduktor je vyrobený z hliníkového šasi. Zvukový prednes zabezpečuje 10-palcový basový reproduktor so 4-palcovým strednotónovým a 0,75-palcovým výškovým meničom. Celkový zvuk dopĺňa aktívny bass reflexový port, ktorý pomáha zdôrazniť basy hlavne pri zvýšenej hlasitosti.

ZDROJ | Bang & Olufsen

Beosound Edge príde do predaja v novembri. Na začiatku bude dostupný len v čiernej farbe, neskôr pribudnú ďalšie. Cena tohto špičkového výrobku je stanovená na 3 250 eur.

ZdrojBang & Olufsen,The Verge

Komentáre k článku