Batérie z Nissanu Leaf budú použité na verejné osvetlenie v Japonsku

ZDROJ | Nissan

Akumulátory, ktoré voľakedy slúžili na poháňanie elektromobilov Nissan Leaf teraz spoločnosť využije inak. Poháňať budú verejné osvetlenie v japonskom meste, ktoré postihlo tsunami.

https://youtu.be/yN4J4_nyIpI

Elektromobily sú často pozdvihované za svoju „priateľskosť“ voči životnému prostrediu z dôvodu využívania alternatívnych pohonných hmôt. Na druhej strane ale odporcovia hovoria o spotrebe energie, ktorá nemusí vždy pochádzať zo slnečnej či veternej elektrárne.

Nissan sa však snaží poukázať na fakt, že elektromobil môže mať aj ďalšie využitie. Batérie, ktoré ho poháňajú totiž síce majú svoju životnosť, no použité potom môžu byť aj na iné účely.

V tomto prípade japonská automobilka spolu s 4R Energy Corporation založili projekt s názvom The Reborn Light, ktorý poskytne obyvateľom mesta Namie verejné osvetlenie. To bolo zasiahnuté tsunami ešte v roku 2011 a odvtedy sa snaží zo živelnej katastrofy zotaviť.

Pozrite siNový Nissan Leaf prejde na jedno nabitie iba o trochu viac

Nissan tak vybudoval sieť lámp, ktoré sa spoliehajú na solárny panel a batériu, ktorá sa predtým nachádzala v elektromobile Nissan Leaf prvej generácie. Tá na trh prišla v roku 2010. Prvá iterácia je tak ideálnym kandidátom na takéto využitie batérie. Nissan totiž poskytuje na akumulátor záruku 8 rokov. Samostatné lampy vďaka tomu môžu byť umiestnené takmer hocikde. Iniciatíva bude prvýkrát otestovaná už 26. marca, ak pôjde všetko podľa plánu, obyvatelia Namie by sa mohli tešiť z nezávislého osvetlenia ešte tento rok.

ZDROJ | Nissan

Podľa videa to vyzerá tak, že Nissan má do budúcna veľké plány. 2018 má byť pre výrobcu rokom značnej recyklácie batérií pochádzajúcich z elektromobilov. Spoločnosť už teraz plánuje okrem verejného osvetlenia využiť akumulátory napríklad v nerozvinutých krajinách, kde by mohli fungovať i ako lokálna elektrická sieť.

ZdrojNissan

Komentáre k článku