Batérie od Factorial Energy – prielom, alebo marketing?

ZDROJ | Factorial Energy

Na bombastické vyhlásenia o super vlastnostiach batérií sme zvyknutí, keďže ich notorickými poskytovateľmi sú ich výrobcovia, ale najmä výskumníci. Batérie s tuhým elektrolytom (solid-state batteries, SSB) majú byť všeliekom na mnohé súčasné neduhy a spoločnosť Factorial Energy chce patriť k lídrom ich výroby.

Argumentov, ktorými môže takéto ambície podporiť však zatiaľ nie je veľa. Firma predstavila 40 Ah batériu s pevným elektrolytom a mená ako Dieter Zetsche a Mark Fields.

O svojej technológii žiadne detaily neodhalila, čo veľa dôvery nevzbudzuje. „Marketingovú hmlu“ totiž radi vypúšťajú aj výrobcovia, ktorí už vo výrobe batérii veľa dokázali.

Pozrite siSú pevné Li-ion batérie falošnou nádejou?

Zvučné mená za spoločnosťou však môžu signalizovať, že potenciál Factorial Energy je skutočný. Dieter Zetsche, ktorý je predsedom TUI AG, bol do 22. mája 2019 predsedom predstavenstva spoločnosti Daimler AG a šéfom automobilky Mercedes-Benz. V tejto funkcii pôsobil od roku 2006 a členom predstavenstva spoločnosti bol od roku 1998.

Dieter_ZetscheZDROJ | Rudolf Simon – Eigenes Werk

Investorom a súčasťou správnej rady  Factorial Energy je Mark Fields, bývalý generálny riaditeľ a prezident spoločnosti Ford. V decembri 2012 spoločnosť Ford vymenovala Fieldsa za svojho prevádzkového riaditeľa a od 1. júla 2014 do 22. mája 2017 pôsobil ako prezident a výkonný riaditeľ Fordu.

Výkonným predsedom spoločnosti je Joe Taylor, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Panasonic North America. Panasonic je pritom momentálne kľúčovým partnerom Tesly pri výrobe batérií pre elektromobily.

Mark_Fields

Factorial Energy uviedla, že masívna bunka na obrázku na titulke má 40 Ah a vyrobená je  pomocou technológie Factorial Electrolyte System Technology – FEST. Má zjavne elektrolyt v pevnej fáze, ktorý potláča tvorbu dendritov v lítiu a má byť vyrobená s vysokonapäťovými elektródami s vysokou energetickou hustotou. Anóda lítium-kov údajne umožní, aby batérie boli o 20 až 50 percent výkonnejšie ako bežné batérie pre elektromobily.

Pozrite si„Nehmotné“ batérie: Bude to prielom v ukladaní energie?

Batérie s pevným elektrolytom chystajú viacerí výrobcovia. V štádiu prípravy sériovej výroby je napríklad QuantumScape, ktorého favorizuje aj Bill Gates.

Factorial Energy už dosiahla výrobné štádium, čo by mal byť zásadný prielom. Spôsob výroby kompatibilný s „existujúcou infraštruktúrou na výrobu lítium-iónových batérií“ je rozhodujúci, pretože pri iných stratégiách na báze polovodičových batérií sa nepodarilo dosiahnuť nákladovo efektívny výrobný proces, uviedol predseda spoločnosti Joe Taylor.

ZDROJ | Gates Notes

Startup Factorial Energy zatiaľ skrýva veľa neznámych, ale skutočnosť, že pritiahla do svojho manažmentu a správnej rady také zvučné mená z oblasti automobilového a batériového priemyslu ako Mark Fields, Dieter Zetsche a Joe Taylor, vyvoláva zaslúženú pozornosť.

Zdá sa, že sa rodí ďalší významný hráč na poli progresívnych batérií, čo je len dobre.

ZdrojINSIDEEVs

Komentáre k článku