Až 7 rokov bezpečnostnej podpory pre smartfóny? Presne to nemecká vláda žiada

Nemecká vláda rokuje s EÚ a požaduje, aby výrobcovia smartfónov poskytovali až sedem rokov bezpečnostných aktualizácií a pre rovnaké obdobie aj dostupnosť náhradných dielov pre každý svoj smartfón.

Pozrite siZoznam smartfónov, ktoré dostanú aktualizáciu na najnovší Android 12

Až 7 Rokov bezpečnostných záplat

Európska Únia môže žiadať od výrobcov smartfónov a tabletov, aby pre svoje zariadenia poskytovali takúto dlhú podporu. Ide však o bezpečnostné aktualizácie a nie o aktualizácie celého systému na novšiu verziu. Takže zariadenia by nedostali nové funkcie, ale ich softvér by bol odolnejší voči škodlivému malvéru.

To isté sa týka aj dostupnosti náhradných dielov. Najlepšie sú na tom zariadenia od americkej spoločnosti Apple, ktorá pre svoje zariadenia poskytuje najmenej 5 rokov bezpečnostných aj systémových aktualizácií.

ZDROJ | Google

Pokiaľ vlastníte smartfón s operačným systémom Android, isto viete, že tu sa pohybujeme maximálne na úrovni podpory troch rokov. Väčšina výrobcov však stále poskytuje iba dva roky bezpečnostných aktualizácií.

Výnimkou je kórejský Samsung, ktorý pre svoje vlajkové lode poskytuje až 4 roky bezpečnostných záplat. Postupne by sa k nemu mohli pridávať aj ďalšie veľké spoločnosti, pretože ako ukazuje Apple, všetko sa dá, keď sa chce.

Výrobcovia chcú aj naďalej len tri roky

Je pravda, že Android to má s aktualizáciami ťažšie, pretože každý výrobca naňho aplikuje vlastnú nadstavbu. Preto sa najrýchlejšie aktualizujú smartfóny Pixel od spoločnosti Google.

Takéto dlhé obdobie zabezpečenia by malo dlhodobo viesť k zníženiu objemu elektro odpadu. To je zrejme aj hlavný motív návrhu tohto zákona. Už jeden podobný návrh existuje, ale ten počíta s piatimi rokmi podpory.

Ani to sa však výrobcom smartfónov nepáči, a tak by radi zostali pri troch rokoch podpory bezpečnostných aktualizácii. Takéto dlhšie obdobie by mohlo znížiť predaje smartfónov, a to výrobcovia nechcú dopustiť.

Pozrite si12 najpodstatnejších zmien a noviniek Androide 12

 

Zdrojheise online

Komentáre k článku