Benzín zo vzduchu? Zabudnime!

Benzín sa skladá hlavne z uhľovodíkov a uhlíka aj vodíka je dostatok aj vo vzduchu. Prečo teda nespojiť ekonomiku s ekológiou a pri výrobe paliva zároveň likvidovať oxid uhličitý?

Vo Vesmíre to žije

Frmol na „trati“ Zem – ISS aj unikátnu 9 gigapixlovú fotografiu centra našej galaxie priniesol uplynulý týždeň v oblasti výskumu kozmu.

3D tlač a tlačiarne – tvrdá virtuálna realita

Nie vyrábať, ale vytlačiť! 3D tlačiarne prekračujú prah profesionálnych štúdií a vďaka poklesu cien a rastúcemu výkonu sa z nich zrejme čoskoro stanú praktickí členovia domácností. + 6x VIDEO

Automobily budú mať vlastný „internet“

Internet strojov a M2M komunikácia v automobiloch má už prvé kroky za sebou. Zabezpečenie a kniha jázd s GPS, „čierna skrinka“, rozpoznávanie chodcov a núdzové volanie pri havárii sú však len začiatkom.

Páni opäť „zabíjajú“ Einsteina

Rýchlosť svetla vo vákuu je vo vesmíre najvyššia a neprekonateľná, tvrdí teória relativity. Napriek tomu, že jej nespočetné experimenty dávajú za pravdu, hľadači nemožného sa nevzdávajú.

„Arabská jar“ naštartuje solárnu energetiku

Fotovoltaické elektrárne je najvýhodnejšie stavať tam, kde je najviac slnečného svitu, čistý vzduch a lacná pôda. Sahara a púšť všeobecne je z tohto pohľadu ideálnou lokalitou.

LED má päťdesiatku, je na vrchole

Za päť desaťročí svojej existencie LED urazili pekný kus cesty. Roky sme ich poznali len ako červené signálky v elektronických zariadeniach, ale v poslednom období nám radikálne prenikajú do života. A nie je to len o osvetlení.