Kam vám nastriekame batériu?

Batérie majú okrem svojej kapacity a životnosti aj ďalšie rozhodujúce parametre. Z hľadiska umiestnenia v geometricky limitovaných priestoroch je vítanou vlastnosťou ich tvarovateľnosť. A tú vedci doviedli do dokonalosti.

Kozmické žiarenie bolo odhalené pred 100 rokmi

Ohrozuje kozmonautov, satelity, ale aj umelé družice v medziplanetárnom priestore. Kozmické žiarenie pritom nie je žiarením v pravom slova zmysle, ale prúdom vysoko-energetických elementárnych častíc z vesmírnych zdrojov.

Tekuté magnety zdokonalia autá aj roboty

Nekonvečné pohony sú nevyhnutnou cestou k funkčným a efektívnym bionickým systémom,  uplatnia sa ale aj v iných odvetviach, nielen v robotoch. Možno oveľa skôr ich nájdeme v automobiloch.

Dáme solárne panely do okien a displejov?

„Neviditeľné“ solárne panely sú určite zaujímavou cestou k presadzovaniu fotovoltaiky, hoci v účinnosti výrazne zaostávajú.

Disky, ktoré majú oklamať čas

Zvitky od Mŕtveho mora prekonali v prúde času aspoň dve tisícročia, hlinené tabuľky s klinovým písmom občas pretrvali aj dvakrát toľko, no moderné pamäťové médiá môžu o takejto životnosti len snívať.

Zelenú energiu uskladníme efektnejšie, chce to ale čas

„Zelená energia“ trpí nestabilitou produkcie, čím ohrozuje rozvodné siete. Smart grids preto počítajú s viacerými možnosťami uskladňovania prebytočnej energie na neskoršie využitie.