Autopilot 5. úrovne? Tesla ho chce mať do konca roku

ZDROJ | WAIC

Elon Musk hovorí, že Tesla je „veľmi blízko“ k dosiahnutiu autonómnej jazdy úrovne 5. Takýto autopilot bude schopný riadiť auto úplne sám nielen na diaľniciach, ale aj v hustej mestskej premávke. Vodič sa vôbec nemusí o riadenie zaujímať a môže si v aute pokojne aj pospať, alebo pozrieť film.

Elon Musk vo štvrtok prostredníctvom videozáznamu pri príležitosti otvorenia výročnej konferencie o umelej inteligencii v Šanghaji (WAIC) uviedol, že je presvedčený, že k dosiahnutiu 5. úrovne autonómnej jazdy dôjde veľmi rýchlo.

„Som si istý, že tento rok budeme mať úplnú základnú funkčnosť autonómie úrovne 5“, povedal Musk. Za týmto účelom Tesla vyvíja vlastný systém pre samostatnú jazdu Full Self Driving (FSD).

Pozrite siTesla Autopilot dostáva výrazné vylepšenia, stále však nie je hotový

Do vývoja plne autonómnych vozidiel investujú automobilky a technologické spoločnosti ako Alphabet, Waymo a Uber miliardy dolárov.

ZDROJ | INSIDEEVs

Zainteresovaní odborníci však stále odhadujú, že je potrebný istý čas, kým sa táto technológia zdokonalí a verejnosť začne autonómnym vozidlám dôverovať.

Naproti tomu šéf Tesly už nevidí žiadne zásadné výzvy, ktorým by jeho firma mohla čeliť na ceste k dosiahnutiu autonómie úrovne 5. Musk však zdôraznil, že údaje z reálneho sveta sú neporovnateľné s dátami získanými pri simuláciách počas vývoja autopilota. Scenáre reálneho sveta sú zložité a simulácie ich preto jednoducho nevystihujú.

Na dosiahnutie cieľa Tesla navrhla svoju vlastnú jednotku FSD, Hardware 3 a školiaci počítač Dojo, ktorý umožní učiť vyvíjané neurónové siete rýchlejšie a efektívnejšie.

ZDROJ | Tesla

Zostávajúce výzvy pri vývoja autopilota 5. úrovne zhrnul Elon Musk slovami: „Myslím si, že pre dosiahnutie autonómie úrovne 5 nezostávajú žiadne zásadné prekážky. Existuje veľa malých problémov. A potom je tu výzva na vyriešenie všetkých týchto malých problémov, zostavenie celého systému a pokračovanie v riešení dlhodobých problémov.“

„Zistíte, že dokážete zvládnuť veľkú väčšinu situácií. Ale potom sa pritrafí čosi neobvyklé a na zvládnutie týchto zvláštnych situácií musíte mať systém, ktorý je na ne trénovaný. Na to potrebujete situácie v reálnom svete. Nič nie je komplexnejšie a podivnejšie ako skutočný svet “poznamenal Musk.

Pozrite siWaymo a Uber odhalili nové technológie pre autopilotov

Okrem diskusie o plne autonómnom systéme riadenia Tesly, programe Dojo a vertikálnej integrácii, Elon Musk hovoril aj o pokroku, ktorý firma dosiahla v Gigafactory Šanghaj. Táto fabrika je prvým výrobným závodom Tesly mimo USA a venuje sa produkcii Modelu 3 a Modelu Y.

Napriek tohtoročnej situácii s pandémiou, kvôli ktorej bola americká výroba Tesly na istý čas odstavená, výroba v Šanghaji bežala na plné otáčky, čo určite tiež prispelo k rekordnému rastu ceny akcií automobilky.

ZdrojVB,Teslarati

Komentáre k článku