Autonómne autá budú realitou vo Francúzsku a Japonsku

ZDROJ | Alliance-2022.com

Aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi spojila sily s Waymo, projektom spoločnosti Alphabet, s cieľom ponúknuť autonómnu automobilovú dopravu vo Francúzsku a Japonsku.

V oficiálnej tlačovej správe sa píše, že lídri vo svojich odboroch spojili sily a uzavreli prvotnú exkluzívnu dohodu na preskúmanie všetkých aspektov sféry autonómnych automobilov za cieľom ponúknuť tento druh dopravy širokej verejnosti vo Francúzsku a Japonsku. 

ZDROJ | Waymo

Zúčastnene strany majú vo výsledku priniesť to najlepšie zo svojho fachu. Spoločnosti si majú navzájom rozširovať odborné znalosti, spoločne analyzovať trhové príležitosti, preskúmať právne rámce a regulácie týkajúce sa autonómnej dopravy. Automobilová aliancia spoločne pokrýva takmer všetky druhy automobilov, od osobných po nákladné, a práve Waymo im má dodať najvyspelejšiu autonómnu technológiu súčasnosti.

Pozrite siUž viete ako budete tráviť čas v aute počas autonómnej jazdy?

Spolupráca má byť len prvým krokom k dlhodobému rozvoju autonómnej dopravy v krajinách. Zúčastnené strany majú prirodzene ambíciu rozrásť sa z domácich trhov aj do iných krajín. Automobilové spoločnosti majú v pláne založiť viacero dcérskych spoločností, ktoré budú službami podporovať autonómnu dopravu.

“Je to ideálna príležitosť pre Waymo priniesť našu autonómnu technológiu na globálnu scénu za podpory inovatívnych partnerov. S globálnym dosahom aliancie vieme dodávať Waymo Driver ako pre vodičov, tak pre komerčné využitie po celom Francúzsku, Japonsku a neskôr v aj ďalších krajín,” povedal k spolupráci John Krafcik, generálny riaditeľ Waymo.

ZDROJ | Waymo

Podľa Thierry Bollorého, výkonného riaditeľa Groupe Renault je to “príbeh o mobilite zajtrajška, ktorý je písaný Alianciou a Waymo, ako lídrami priemyslu. Otvoria sa tak nové perspektívy pre služby mobility bez vodiča. Sme presvedčení, že toto partnerstvo urýchli náš záväzok poskytovať nové služby autonómnej mobility a bude prínosom pre automobilové ekosystémy tým, že sa dostanem do popredia v oblasti autonómneho jazdenia na kľúčových trhoch.”

ZDROJ | Nissan

“Nissan si kladie za cieľ byť sprostredkovateľom autonómneho jazdenia. Naše odborné znalosti v oblasti globálneho automobilového priemyslu a strategických partnerstiev, nám umožní preskúmať možnosti rastu nášho portfólia a prinášať zákazníkom novú hodnotu,” uzavrel Hiroto Saikawa, prezindet a CEO Nissan Motor Co., Ltd.

Pozrite siAutonómne autá sa nehodám nevyhnú. Waymo zverejnil pokyny ako postupovať

Projekt Waymo už dlhodobo autonómne automobily testuje v USA, takto svoje pôsobenie dokáže rozšíriť skutočne na globálnu úroveň. Od roku 2017 v americkom Fénixe má Waymo dokonca nasadené autonómne nákladiaky, ktoré intenzívne testuje. 

Pre technologickú spoločnosť ide o prvú spoluprácu priamo s automobilkami. Od doterajšej spolupráce sa líši tým, že Waymo doteraz len montovala vlastné komponenty do automobilov značiek Chrysler a Jaguar.

 

Zdrojalliance-2022.com,9to5google.com

Komentáre k článku