Autonómne autá sú veľkou výzvou aj príležitosťou. Do hry vstupuje Apple

Na vývoj automobilov s vlastným pohonom sa zameriava mnoho technologických firiem v automobilovom priemysle aj mimo neho. Spomeňme napríklad Waymo zastrešené matkou Google Alphabet, alebo Uber, či Bosch, spolupracujúci s výrobcom navigácií TomTom, o ktorých sme písali včera.

Pozrite siWaymo vs Uber: autonómne autá zažívajú zemetrasenie

Automobilky samozrejme nezostávajú bokom a prakticky všetky etablované značky od BMW a Mercedesu, po Volvo a General Motors vyčleňujú mnohomiliónové sumy v dolároch, či eurách na vývoj. Má jediný cieľ –  autonómne autá.

Aktuálne však vstupuje do hry hráč, ktorého nehodno podceňovať. Po rokoch špekulácií o tom, že Apple chystá „čosi“ v automobilovej branži (hovorilo sa o vlastnom elektromobile) generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook prvýkrát odhalil firemné plány v tejto oblasti.

ZDROJ | Apple

Pre televíziu Bloomberg priznal, že sa úspešný IT gigant zameriava na autonómne systémy riadenia vozidiel. „Je to kľúčová výzva, ktorú považujeme za veľmi dôležitú“, uviedol Cook. Problematiku prirovnal k „matke všetkých projektov umelej inteligencie“.

Pozrite siElektrické auto od Apple môže byť čoskoro realitou

Apple sa pôvodne skutočne usiloval o vývoj vlastného auta, kým vlani neprehodnotil svoje ambície v prospech technológií autonómnej jazdy. Výrobca „i-zariadení“ zapojil viac ako 1000 inžinierov do projektu Titan, čo je interné pomenovanie vývoja systémov pre autonómnu jazdu.

Cook nikdy predtým neobjasnil plány Apple, aj keď sa v posledných mesiacoch objavili dohady, ktoré naznačili, kam smeruje  úsilie spoločnosti.

https://www.youtube.com/watch?v=i0293Mebfi4

Výrobca kultových smartfónov, tabletov a počítačov získal v apríli povolenie od kalifornského Ministerstva motorových vozidiel na testovanie troch športových áut so samostatným riadením.

Podľa zdroja z tímu okolo projektu Titan táto miniflotila automobilov tajne testovala autonómnu technológiu na verejných komunikáciách v oblasti San Francisca najmenej počas jedného roka.

Apple však možno myšlienku vlastného elektromobilu neopustil úplne. Pravdepodobne sa chce angažovať aj v oblasti zdieľania áut, ktoré s autonómnym riadením úzko súvisí.

Pozrite siApple CarPlay plnohodnotne integruje Siri do vášho auta

Podľa Tima Cooka sme dnes svedkami veľkého zlomu, ktorý reprezentujú elektromobily, autonómne riadenie a zdieľanie áut. Tieto tri oblasti označil za tri vektory zmeny, ktoré pôsobia súčasne.

Veľa naznačuje aj vlaňajšia investícia Apple vo výške 1 miliardy dolárov do spoločnosti Didi Chuxing, ktorá je najväčšou čínskou službou na zdieľané jazdy.

Oblasti na ktoré sa Apple silne zameral, dokázal rozhodujúcim spôsobom stimulovať a stal sa v nich významným hráčom. Stačí spomenúť len uvedenie iPhone v čase, keď bola firma na trhu mobilných telefónov úplným outsiderom. Smiech (prípadne výsmech) vtedajších trhových lídrov veľmi rýchlo po zverejnení predajných výsledkov stíchol.

Očakáva sa preto, že vstup Apple do vývoja autonómnych systémov riadenia pre automobily môže významne pomôcť pri ich uvádzaní do života.

ZdrojBloomberg Technology

Komentáre k článku