Autonómne autá si musia poradiť s hlúposťou ostatných vodičov

ZDROJ | Google

Odkedy autonómne autá od Google opustili testovacie trasy a pustili sa do bežných ulíc, musia sa vysporiadať s rôznymi nástrahami. Jedno z najväčších nebezpečenstiev pritom predstavujú samotní vodiči konvenčných vozidiel.

Autonómne auto Google

POZRITE SI: Google pokračuje s testovaním autonómnych vozidiel v Texase

Podľa analýzy, ktorú spoločnosť Google nedávno uverejnila, je až 94% dopravných nehôd spôsobených práve ľudským faktorom, teda nepozornosťou ostatných vodičov. Všetky dopravné incidenty, bolo ich 11, do ktorých boli autonómne vozidlá Google zapletené, boli spôsobené práve nepozornosťou iných vodičov.

Autonómne auto Google

POZRITE SI: Robotické autá Google nebudú tajiť kolízie

Jasným príkladom za všetky môže byť posledná nehoda. Podobne, ako pri predchádzajúcich nehodách, ani v tomto prípade nebolo na vine autonómne auto, ale vodič auta, ktoré do neho narazilo.

Kým Google auto zastalo na úrovni križovatky, nakoľko nemalo možnosť bezpečne prejsť križovatkou a to aj napriek tomu, že na semafore svietila zelená, vodič ktorý prichádzal zozadu si všimol len zelený semafor. Nevenoval pozornosť premávke a tak si nevšimol ani stojace autá pred križovatkou.

Výsledok si môžete pozrieť sami na nasledujúcom videu. To vám okrem incidentu dovolí vidieť cestu tak, ako ju vidí autonómne vozidlo Google.

Autonómne vozidlá totiž podľa Google venujú 100% pozornosť cestnej premávke a to za všetkých okolností. Navyše vidia 360° okolo seba a sú schopné predpovedať aj konanie iných účastníkov cestnej premávky. To sa nedá povedať o množstve vodičov, ktorí denne brázdia cesty na celom svete.

 

Foto: Google

Komentáre k článku