AUTO CHINA 2016 – BEIJING MOTOR SHOW

Keď sa v roku 1990 konal 1. ročník tohto veľtrhu, nikto nepredpokladal, že o pár rokov neskôr bude patriť spolu s Frankfurtom, Parížom, Ženevou a Detroitom medzi päť najdôležitejších automobilových podujatí svojho druhu na svete.

Pozrite si10+1 najkrajších áut (hostesiek) Autosalónu v Bratislave

13. ročník veľtrhu Auto China sa konal tradične v čínskej metropole Peking, kde na ploche 220-tisíc metrov štvorcových poskytol zázemie viac ako 1 600 vystavovateľom z celého sveta.

Na veľtrhu sa predstavilo vyše 100 výrobcov automobilov, medzi ktorými nechýbali všetky zvučné mená automobilového sveta. Návštevníci si mohli vychutnať neuveriteľných 112 svetových premiér.

Rastúci tlak na ekologické spôsoby dopravy bol citeľný a odrazil sa na počte vystavených modelov s alternatívnymi pohonmi, ktorých počet dosiahol číslo 147. My sme tam samozrejme nechýbali a prinášame vám to najzaujímavejšie a najexotickejšie, čo tento ročník ponúkol.

Auto China 2016 22

VOLKSWAGEN T-PRIME CONCEPT GTE

Koncept T-PRIME má ambiciózne plány zaradiť sa na vrchol koncernovej hierarchie ako najväčší a najluxusnejší SUV model. Aj keď má tento model vo svojom názve prívlastok Concept, nemá ďaleko od sériového modelu.

Auto China 2016 23

Vo svojom interiéri poskytuje priestor pre 7 cestujúcich. Znalci pojmov môžu z označenia GTE dedukovať, že výrobca použil hybridnú sústavu pohonu v kombinácii elektromotora (100 kW/350 Nm) a štvorvalcového preplňovaného zážihového motora 2,0 TSi (185 kW/370 Nm).

Vďaka spolupráci týchto dvoch pohonných jednotiek sa môžeme tešiť na viac ako 280 kW a závratných 700 Nm krútiaceho momentu.

Auto China 2016 20

BENTLEY MULSANNE EWB

Výrobca vycítil veľký potenciál čínskeho trhu s luxusnými automobilmi, ktorý veľmi obľubuje predĺžené verzie klasických modelov a prezentoval model MULSANNE v predĺženej verzii EWB.

Tento oproti klasickej verzii disponuje ďalšími 250 milimetrami priestoru pre náročných pasažierov na zadných sedadlách. Automobilu samozrejme nechýba bohatá nadštandardná luxusná výbava, ktorá je charakteristická pre všetky modely tohto výrobcu.

EWB = Extended Wheelbase

Auto China 2016 13

SAIC VISION-R CONCEPT

Dizajnovo naozaj podarený kúsok sme našli v stánku výrobcu SAIC. O jeho kvalitách hovorí ocenenie japonského magazínu CARSTYLING, ktorá určila tento model ako víťaza v kategórii „2015 Design of Chinese Concept Car“.

Štvordverový koncept luxusného sedanu je poháňaný výlučne elektrickým pohonom. S dvojicou elektromotorov dokáže z 0 na 100 km/h akcelerovať za 4,3 sekundy a kapacita batérií umožní pri optimálnych podmienkach dojazd vozidla až 500 km.

Auto China 2016 14

Oveľa pravdepodobnejší scenár však je, že sériový model bude vybavený spaľovacími motormi od koncernu General Motors a bude využitá podvozková platforma Buick LaCrosse.

Auto China 2016 16

CHEVROLET FNR CONCEPT CAR

Pri koncerne GM ešte chvíľu zostaneme. Azda najfuturistickejším dizajnom, aký sa dal medzi vystavenými exemplármi nájsť, sa môže pochváliť značka Chevrolet s konceptom autonómneho vozidla FNR.

Vozidlo v tvare sklenenej kapsule nabité najmodernejšími technológiami. O pohon sa stará elektromotor, pričom nechýba ani možnosť bezdrôtového dobíjania batérií auta. Na naštartovanie tohto zázraku nepotrebujete ani kľúče, postačia vám totiž oči.

Auto China 2016 11

CHERY FV 2030

Čínska automobilka Chery už v roku 2011 zverejnila odvážne vyhlásenie, že do roku 2015 vstúpi na európsky trh. Aj keď sa ich plány zatiaľ nenaplnili, na domácej pôde predstavili 12 modelov, z ktorých najzaujímavejším kúskom bol koncept s označením FV 2030.

Koncept inšpirovaný myšlienkou „Life in Motion“ má podľa vyhlásení samotnej automobilky demonštrovať, ako bude vyzerať mobilita v roku 2030.

Auto China 2016 12

Automobilka predpokladá, že v budúcnosti budú do bežnej výbavy patriť autonómne technológie umožňujúce bezpilotný presun pasažierov a s tým súvisiaci rozvoj ďalších technológií, ako napríklad nepretržité internetové pripojenie automobilu či využitie 3D holografického displeja, ktorý umožňuje zobrazovanie priamo v priestore interiéru vozidla.

Auto China 2016 19

KARLMAN KING

Tento skvost si môže so svojou výškou viac než 2,5 m bez problémov nárokovať o cenu najmonstróznejšieho auta roka. Projekt je výsledkom spolupráce spoločností IAT a Unique Klub.

Ako základ poslúžil model FORD F-450 Super Duty a pohonnou jednotkou je motor V10 s objemom 6,8 litra a výkonom 362 koní (620 Nm). V interiéri cítiť luxus na každom kúsku. Brúsená koža, exotické drevo, pozlátené doplnky.

Vzadu nájdete len 2 sedadlá, tie sú však kráľovské. Chladnička s dvomi fľašami šampanského je samozrejmosťou, otázkou zostáva, prečo 4 poháre, keď sedadlá sú len dve. Asi sa počíta s tým, že šarmantné pasažierky budú sedieť na kolenách.

S prípadnou kúpou by ste sa mali poponáhľať, bolo totiž vyrobené len v 10 exemplároch a predajná cena sa pohybuje vo výške 1 850 000 USD.

Auto China 2016 10

ŠKODA VISION S

Podarený koncept 7-miestneho SUV z dielne mladoboleslavskej automobilky bol podobne, ako aj v Ženeve, najväčším lákadlom stánku výrobcu. Avizuje rozšírenie modelového radu a vstup automobilky do prémiového SUV segmentu.

Aj keď sa podľa masívnych koncoviek výfuku môže zdať, že prototyp je poháňaný masívnym veľkoobjemovým motorom, v skutočnosti tomu tak nie je. Pod kapotou nájdete plug-in hybridnú technológiu, ktorá pochádza z Tiguanu GTE. Pre potreby pekingského autosalónu bol koncept obohatený o 21-palcové disky posiate briliantmi.

Pozrite siŠKODA predstavila SUV budúcnosti, ŠKODA VisionS

Auto China 2016 6

INFINITY QX SPORT

Koncept kompaktného crossoveru je ukážkou toho, akým smerom sa bude uberať dizajn budúcich modelov silnejúceho segmentu SUV. Ten sa nesie v štýle mohutnej elegancie s výraznými svalnatými proporciami. Plynulé krivky bez výrazných prelisov pôsobia napriek svojej mohutnosti veľmi dynamickým dojmom.

Auto China 2016 5

Bližšie informácie o technike nachádzajúcej sa pod kapotou výrobca neposkytol, môžeme jedine dedukovať, že bude použitý preplňovaný šesťvalec z modelu Q60, prípadne niektorá z elektrických platforiem.

Auto China 2016 4

FFZERO1

Pod tvary futuristickej karosérie sa podpísal známy dizajnér Richard Kim, ktorý je okrem iného aj autorom elektromobilov od BMW i3 a i8. Aj keď by sa mohlo zdať, že tento futuristický model je iba prototyp, FF nevylučuje malosériovú výrobu.

Auto China 2016 3

Výrobca vsádza hlavne na energetickú hustotu svojich batérií, ktorá by mala oproti konkurencii poskytovať pri rovnakom objeme vyššiu kapacitu.

V prípade, že sa tento model dostane do malosériovej výroby, bude disponovať elektromotormi s výkonom 1000 koní, zrýchlením z 0 na 100 km/h za menej ako 3 sekundy a maximálnou rýchlosťou 320 km/h.

Pozrite siFaraday Future FFZERO1 – 1 000-koňový koncept hyperelektromobilu

Auto China 2016 2

QUIANTU K50

Quiantu K50 môžeme bez problémov označiť ako prvé čínske superauto na čisto elektrický pohon. Za týmto počinom stojí čínska spoločnosť Quiantu Qiche, akciová spoločnosť, v ktorej majoritným akcionárom je čínska dizajnérska a vývojová spoločnosť Ch-auto.

Tá už na predchádzajúcom ročníku tohto veľtrhu prezentovala svoj prvý koncept elektromobilu CH AUTO EVENT Concept. To, že svoje zámery myslia naozaj vážne, potvrdzujú aj informácie o prebiehajúcej výstavbe výrobného závodu, z výrobných liniek ktorého by mali prvé elektromobily vyraziť na cesty už v roku 2017.

Auto China 2016 1

Tento model sa bude vyrábať v dvoch karosárskych verziách, Coupe a Roadster. Dvojmiestny roadster disponuje dvojicou elektromotorov s výkonom 410 koní s maximálnym krútiacim momentom 650 Nm. Výrobca uvádza zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy, maximálna rýchlosť je obmedzená na 200 km/h.

Auto China 2016 21

Le ECO Le See

Koncept Le See je stelesnením úspešného start-upu podporovaného čínskou vládou, ktorá v súčasnosti masívne podporuje všetky aktivity v oblasti elektromobilov.

Hlavným tromfom v predpokladanej revolúcii je použitie autonómneho systému riadenia a pomocou neho vytvorenie akéhosi ekosystému mobility. Prvý takýto ekosystém by mal v prípade úspechu začať fungovať práve v niektorom z čínskych veľkomiest ako sieť autonómnej taxislužby.

Multimediálne technológie poskytujú pre každé miesto na sedenie samostatné ovládanie, čo umožní vytvorenie izolovaného multimediálneho sveta pre každého pasažiera zvlášť aj napriek tomu, že všetci sedia spolu v jednom priestore.

Pozrite siČínske LeEco nemá len nové smartfóny, ale aj autonómny elektromobil

Očakávania, že na tohtoročnom autosalóne v Pekingu sa bude na čo pozerať, sa naozaj potvrdili a podľa množstva vystavených konceptov elektromobilov a plug-in hybridných automobilov môžeme smelo povedať, že automobilový svet stojí na prahu novej éry, v ktorej pomaly, ale isto preberajú opraty spaľovacích motorov elektromotory. Už teraz sa tešíme na to, čo nám výrobcovia predvedú na ďalšom ročníku tohto úspešného autosalónu.

Komentáre k článku