Authy – aplikácia, s ktorou si zabezpečíte všetky vaše účty

Každým rokom vkladáme väčšie množstvo dát do rúk webstránok a služieb a často sú tieto dáta chránené iba slabým heslom. Ideálnym riešením je k účtu pridať ešte jeden stupeň ochrany a presne to robí aplikácia Authy.

https://youtu.be/RWGzH8vFlNk

O únikoch hesiel z veľkých webových služieb čítame už tak často, že už to ani nepôsobí ako hrozba, ale ako bežná rutina. Keď sa ale zamyslíme, koľko dôležitých dát o nás tieto služby majú, zrejme by sme ich mali chrániť čo najlepšie. Môžete si nastaviť komplikované heslo, no v momente keď hacker vaše heslo získa, je úplne jedno či to heslo bolo „nbusr123“, alebo niečo sofistikovanejšie.

Pozrite siBring! – Preneste svoje nákupné zoznamy do 21. storočia

Ideálnym riešením je takzvaná dvojfaktorová autentifikácia, tiež označovaná ako 2FA. Ide o ďalšiu bezpečnostnú vrstvu, ktorou pri prihlasovaní do účtu musíte prejsť. Zvyčajne to funguje tak, že po zadaní používateľského mena a hesla budete požiadaní o zadanie špeciálneho kódu, ktorý vygeneruje napríklad aplikácia Authy. Ide o 6 až 7-miestne heslo, ktoré má platnosť iba dvadsať sekúnd.

Kód musíte v jeho dobe platnosti prepísať z aplikácie do počítača, alebo ho skopírovať z jednej aplikácie do druhej. Ak by sa teda niekto aj dostal k vášmu menu a heslu, váš účet je ešte stále chránený dvojfaktorovou autentifikáciou.

Pozrite siGoodreads – šikovná appka, s ktorou si urobíte poriadok v knižnici

Ak sa vám nechce prepisovať kódy, nemusíte. Authy umožňuje autentifikovať prihlásenie jednoduchým kliknutím na notifikáciu, ktorú dostanete na telefóne po pokuse o prihlásenie.

Pri dvojfaktorovej autentifikácii je na mieste otázka, čo sa stane v prípade straty telefónu, ktorý používate na autentifikáciu. Authy všetky vaše prístupy zálohuje v šifrovanej podobe do cloudu. Je trochu škoda, že aplikácia neumožňuje zálohu umiestniť na vlastnú cloudovú službu.

Pozrite siStrava – parťák na beh či cyklistiku, ktorý vás postaví z gauča

Ak si teda chcete dáta zálohovať, neostáva vám nič iné, ako autorom aplikácie dôverovať. V aplikácii je tiež možnosť pridať ďalšie autentifikačné zariadenie. Ak teda nemáte po ruke mobil, do účtu sa môžete prihlásiť pomocou tabletu.

Bohužiaľ, nie každá služba podporuje dvojfaktorovú autentifikáciu. V zozname ale našťastie nájdete aspoň tie najdôležitejšie ako Facebook, Dropbox, Amazon, Gmail, Twitter, Slack a mnoho ďalších. Je tiež pravda, že nie všetky služby, ktoré podporujú dvojfaktorovú autentifikáciu, sú podporované aplikáciou Authy. To ale neznamená, že by ste si ich nemali zabezpečiť. S tým súhlasia aj autori aplikácie. Na svojej stránke preto ponúkajú aj návody, ako si aktivovať 2FA v službáck, ktoré Authy nepodporujú.

Authy85%

Veľkosť:
70,1 MB
Platforma:
iOS 7.0 a vyšší, Android 4.0.3 a vyšší
Cena:
0,00 €

Authy je bezplatná aplikácia na generovanie kódov s krátkou časovou platnosťou pre zabezpečenie vašich účtov dvojfaktorovou autentifikáciou.

Komentáre k článku