Austrália bude mať superdiaľnicu pre elektromobily. Zadarmo

Špekulácie o tom, či má byť skôr sliepka, alebo vajce, čo v prípade elektromobilov znamená polemiku o priorite penetrácie vozidiel, alebo počte nabíjacích staníc, štáty riešia čoraz menej.

Pozrite siTesla postaví Supercharger aj v Bratislave, vo svete zdvojnásobí ich počet

Zdá sa, že je rozhodnuté a elektromobilita má zelenú. Postupnému útlmu spaľovacích motorov určite pomohla aj aféra „dieselgate“, ale najmä nízka kvalita ovzdušia vo veľkomestách. Výfukové plyny k jeho znečisteniu prispievajú markantne, aj napriek stále prísnejším emisným limitom.

ZDROJ | Electric Vehicle Council

Aj preto viaceré krajiny – napríklad Nórsko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Holandsko, India a ďalšie – vytýčili časový horizont, za ktorým zakážu predaj spaľovacích motorov.

Nórsko stopne „spaľováky“ ako prvé už od roku 2025, India tak mieni urobiť v roku 2030.

Francúzi si budú môcť kúpiť auto so spaľovacím motorom až do roku 2040, je však otázne, či to bude pre bežného spotrebiteľa lukratívne. Vďaka sprísneným normám a zdaneniu emisií budú benzínové a dieselové autá určite drahšie, ako elektromobily. Tie navyše oproti dnešným cenám podstatne zlacnejú.

Na elektrinu aj u protinožcov

Zelenú elektromobilite dáva aj austrálska vláda. V štáte Queensland plánuje zriadiť elektrickú diaľnicu Super Electric Highway, ktorá bude s dĺžkou 2000 kilometrov jednou z najdlhších na svete. V mestách po trase diaľnice bude rozmiestnených 18 rýchlonabíjacích staníc, ktoré umožnia prekonať dlhú trasu s minimálnym zdržaním.

Pozrite siMercedes-Benz B250e – plne elektrické druhé auto do rodiny

Vláda dúfa, že takto povzbudí záujem o využívanie elektrických vozidiel aj pri dlhých trasách od Gold Coast na južnej hranici štátu, do Cairns na severe. Aby bola motivácia pre elektromobilistov dostatočná, má byť nabíjanie v úvodnej fáze zadarmo.

ZDROJ | Tesla

Tesla už v USA pokryla rýchlonabíjačkami Supecharger väčšinu hlavných koridorov.

Hoci už dnes existuje v Austrálii veľký počet nabíjacích staníc, tak ako inde, aj tu tvoria rýchlonabíjačky, umožňujúce nabiť batériu za 30 minút, len menšiu časť.

V západnej Austrálii v štáte Nový Južný Wales už existuje podobný projekt, keď sieť rýchlonabíjacích staníc pokrýva diaľnice RAC Electric Highway a Hume spájajúce veľké mestá Melbourne, Canberra a Sydney.

Dôležitá je podpora od vlád, aj od súkromníkov

Generálny riaditeľ spoločnosti Electric Vehicle Council Behyad Jafari uviedol, že spustenie „elektrickej“ diaľnice v Queenslande bolo dôležitým krokom v podpore používania elektrických vozidiel.

Pozrite siEMBATT – nová konštrukcia batérií prinesie elektromobily s dojazdom 1000 km

Počiatočná podpora od vlády slúži ako signál, že Queensland je elektromobilom vážne naklonený, dodal B. Jafari.

Na záver možno len pripomeňme, že vládna podpora elektromobility je potrebná a žiadúca. O to viac je obdivuhodná angažovanosť automobilky Tesla, ktorá už pokryla rýchlonabíjacími stanicami Supercharger USA od Pacifiku, po Atlantik, a od hraníc s Mexikom, po Kanadu.

Svoju sieť navyšen stále zahusťuje – v Amerike, aj na starom kontinente. Aktuálne je postavených 909 staníc Supercharger (dve máme aj na Slovensku) s viac ako šiestimi tisíckami stojanov na rýchle nabíjanie.

ZdrojMashable

Komentáre k článku