Aurender – audiofilské vybavenie pre náročných

Juhokórejská spotrebná elektronika patrí k svetovej špičke už dlho, pričom nejde len o gigantov ako LG či Samsung. Poznáte značku Aurender? Kórejskú spoločnosť Aurender pravdepodobne netreba mnohým fanúšikom špičkovej audiotechniky predstavovať, ale na našom trhu patrí k novým a menej známym.

V roku 2011 predstavila juhokórejská firma Widealab prvý hudobný server na svete Aurender S10. Widealab založil inžinier a milovník hudby Harry Lee, ktorý si vytýčil za cieľ vylepšiť hudobný server tak, aby spĺňal vysoké štandardy audiofilov. S tímom sedemnástich talentovaných inžinierov vyvinul Aurender S10, ktorý zožal uznanie na celom svete.

Pozrite siMcIntosh oslavuje 70. výročie elektrónkovou parádou

V čase uvedenia nasledovníka S10, úspešného hudobného servera Aurender W10, zlúčil Harry Lee Widealab so spoločnosťou TVLogic, ktorá sa zaoberá produkciou kvalitných TV monitorov kategórie high-end. Lee sa následne stal vo firme riaditeľom Divízie inteligentného zvuku a spolu so svojím tímom podnietil rast línie audiofilských produktov Aurender.

Aurender S10ZDROJ | Aurender

Aurender je v súčasnosti jednou z najlepších značiek v oblasti výroby rendererov slúžiacich ako digitálne transporty pre externé digitálno-analógové prevodníky (DAC). Ide o výsledok práce vývojárov a inžinierov, ktorí vytvárajú vysoko kvalitné zvukové produkty pre audiofilov a milovníkov hudby. Ocenia ich všetci, čo chcú využívať pohodlné funkcie, jednoduché ovládanie a vynikajúcu kvalitu zvuku.

Pozrite siMarantz zoštíhľuje. Jeho nové zosilňovače sú tenké ako CD prehrávače

Komponenty Aurender sú vyvíjané a vyrábané v Kórejskej republike (stále hovoríme o juhu polostrova), no návrh a marketing produktov sa realizuje v Kalifornii.

Ťažiskom je high-end

Portfólio značky Aurender zahŕňa širokú škálu hudobných serverov a digitálnych prehrávačov audiofilskej úrovne (línia Audiophile), ale aj produkty, ktoré sú skôr z oblasti mainstreamu spotrebnej elektroniky (línia Premium Audio). Už pri pohľade na počty ponúkaných modelov je jasné, ktorá kategória v prípade značky Aurender dominuje.

Aurender Cast-Fi-7ZDROJ | Aurender

Línia Premium Audio momentálne zahŕňa len trojicu zariadení – bezdrôtový Hi-Fi reproduktor S5W pre bezstratovú reprodukciu, prenosný slúchadlový zosilňovač s D/A prevodníkom FLOW a špecialitu – dokovací HDMI reproduktor so 7“ LCD  displejom Cast-Fi 7 pre streamovanie videa a hudobných služieb ako YouTube,  Netflix, TV Shows, alebo Pandora.

Hoci ide o zaujímavé a prepracované produkty, je zrejmé, že portfólium Premium Audio je určené skôr ako doplnok firemnej ponuky. Ide o riešenia pre posluch hudby na internáte, na cestách, alebo v priestoroch, kde si hudbu púšťame skôr ako kulisu, napr. v kuchyni, v kúpeľni a podobne. Dopyt po takýchto riešeniach je pochopiteľný a určite ich ocení najmä mladá generácia, náročný hudobný fanúšik sa však zameriava trochu iným smerom.

Aurender ACS10ZDROJ | Aurender

O to rozsiahlejšia je línia Audiophile, ktorá tvorí základ značky už od jej počiatku. V súčasnosti zahŕňa viac ako desiatku modelov sieťových prehrávačov, hudobných serverov a ďalších zariadení, ktoré dokážu pozdvihnúť zážitok z posluchu digitálnej hudby na maximum.

Vlajková loď pre vyznávačov digitálneho zvuku

V audiofilskej časti ponuky značky Aurender nájdeme presné prevodníky DSD na PCM N10, D/A prevodník kombinovaný s predzosilňovačom a výkonovým zosilňovačom pre HD audio X725, ale hlavne niekoľko sieťových digitálnych prehrávačov.

Pozrite siKlipsch Reference Premiere Piano Black – exkluzívna limitovaná edícia

Spomeňme napríklad modely A10, X100 a N100 (obidva vo viacerých modifikáciách úložného priestoru). Digitálny prehrávač X100L podporuje diskový úložný priestor s kapacitou až 16 TB, takže aj v rozlíšení HD audio (na natívnej úrovni podporuje formáty DSD (DSF, DFF), WAV, FLAC, ALAC, APE, AIFF, M4A a iné) budete mať dostatok miesta aj pre rozsiahle hudobné knižnice.

Aurender W20ZDROJ | Aurender

Úroveň značky perfektne charakterizuje jej vlajková loď, sieťový prehrávač, či skôr hudobný server referenčnej triedy W20. W20 je určený na použitie so špičkovými externými D/A prevodníkmi a ako jeden z mála podporuje externé hodiny „word clocks“ používané v nahrávacích štúdiách.

Tak, ako niektoré D/A prevodníky referenčnej triedy, aj W20 používa dvojvodičový režim AES / EBU na oddelený prenos ľavého a pravého kanálu pre dokonalú vernosť. Ak sa napríklad v režime Dual AES / EBU vysiela ľavý a pravý kanál s frekvenciou 96 kHz, celkový stereo prenos dosiahne 192 kHz. Nároky na prenosovú linku sa tak znižujú.

Aurender konfigurácia zostavyZDROJ | Aurender

Vďaka diskovej kapacite 2x 6 TB a vyrovnávacej pamäti SSD s veľkosťou 240 GB na prehrávanie zvládne W20 aj najnáročnejšie hudobné zbierky so zvukom v HD rozlíšení.Tento hudobný server je výsledkom dlhoročného vývoja inžinierov Aurender-u a každý aspekt jeho dizajnu a konštrukcie je zameraný na dosiahnutie špičkovej kvality zvuku.

Najvyššej kvalite zodpovedá aj cena, ktorá okamžite potvrdzuje, že sa nachádzame v high-end kategórii. Aurender W20 sa aktuálne predáva za 18 500 €. V ponuke distribútora značky Aurender, spoločnosti BIS audio, však nájdete aj prehrávače s menej exkluzívnou cenovkou.

Poslaním hudobných serverov „na kľúč“ je poskytovať poslucháčom výhody hudobných súborov bez komplikácií spojených s počítačmi a množstvo technických vychytávok navyše. Ak chcete mať okamžitý prístup k tisíckam albumov s jednoduchým intuitívnym ovládaním a nemáte obmedzenia v rozpočte, Aurender W20, alebo iné produkty tejto značky predstavujú jedno z najlepších riešení.

Viac podrobností o „technologickej presilovke“ W20 a ďalších produktoch nájdete na stránkach výrobcu www.aurender.com.

ZdrojČasopis TECHBOX zima 2018

Komentáre k článku