AT&T v Spojených štátoch sprístupňuje 5G sieť bežným zákazníkom

Americká telekomunikačná spoločnosť AT&T oznámila, že sprístupňuje svoje 5G siete na desiatich trhoch naprieč USA bežným zákazníkom. Pripravenosť zákazníkov na novú generáciu mobilných sietí je však otázna.

Zákazníci AT&T v amerických mestách Indianapolis, San Diego, San Francisco, Los Angeles, Milwaukee, Pittsburgh, Birmingham, Alabama – Providence, Rochester – Rhode Island, New York City a San Jose, sa už so svojimi smartfónmi budú môcť pripojiť na verejnú 5G sieť tohto operátora. Podmienkou je samozrejme to, aby ich smartfón 5. generáciu mobilných sietí podporoval.

Začiatkom budúceho roka by mala byť 5G sieť operátora AT&T spustená aj v ďalších mestách, medzi ktoré patrí napríklad Boston, Bridgeport, Connecticut – Buffalo, Las Vegas, Louisville a Kentucky. Predný dátum spustenia však spoločnosť nešpecifikovala.

ZDROJ | Pixabay

Začiatkom tohto roka spoločnosť AT&T premenovala svoju 4G LTE sieť na „5GE“, čím zámerne zavádzala svojich zákazníkov. Okrem toho pre firmy už dlhšiu dobu v 23 mestách ponúkala aj tzv. „5G Plus“ sieť. Tentokrát už však spúšťa skutočnú 5G sieť fungujúcu na frekvencii 850 Mhz.

Pozrite siSnapdragon XR2 je nový čipset pre AR a VR okuliare s podporou 5G sietí

Spoločnosť o maximálnej možnej rýchlosti novej siete nehovorí zrejme aj z dôvodu, že tieto výsledky výrazne ovplyvňuje vzdialenosť zariadenia od vysielača a prekážky, ktoré medzi týmito bodmi stoja. Dosahovaná rýchlosť sa tiež môže líšiť aj medzi zariadeniami, ktoré využívajú rôzne 5G modemy.

Spoločnosť taktiež bližšie nešpecifikovala, aké percento jej zákazníkov je pripravené na 5G sieť. Najmä na rozdiel od ázijského trhu na tom americkom nájdeme len zopár smartfónov, ktoré 5G siete podporujú, pričom si aj pri nich môžu zákazníci zvoliť lacnejší variant, ktorý podporuje maximálne 4G LTE siete.

ZdrojCNET

Komentáre k článku