ASUS ZenFone 5 a 5z – kópie iPhonu X z Taiwanu

Taiwanská spoločnosť ASUS si povedala, že načo by vymýšľala niečo nové a tak vznikli smartfóny ASUS ZenFone 5 a ZenFone 5z, tamojšie kópie Apple iPhone X, pri ktorých sa výrobca navyše pýši tým, že majú menší výrez v displeji v hornej časti. Pozitívom ale ostáva, že top model bude stáť necelých 480 €.

recenziaASUS ZenFone 5 – iPhone s Androidom a kvalitným displejom

https://www.youtube.com/watch?v=Uy9tKVBB14E

ASUS ZenFone 5 a 5z sú dokonalou dizajnovou kópiou predraženého iPhone X s veľmi slušnou hardvérovou výbavou. Áno, rozdielne detaily sa nájdu, ale umiestnenie jednotlivých prvkov je prakticky identické.

Dizajn oboch modelov je totožný. Rozmery oboch noviniek sú 153 x 75,65 x 7,85 mm. Rozmery iPhone X sú 143,6 x 70,9 x 7,7 mm. Dôvodom rozdielu je použitie väčšieho displeja. iPhone X má 5,8″, ASUS ZenFone 5 a 5z majú 6,2″.

Pre ASUS má byť zásadným rozdielom veľkosť výrezu, z ktorého si dokonca na tlačovke robil prezentujúci srandu, ze je menší, ako v iPhone X. Akosi ale ASUS zabudol na to, že iPhone X má v tomto výreze podstatne viac prvkov.

Ale späť k samotnej výbave. Spomínaný displej má 6,2″ (19:9) a rozlíšenie 1 080 x 2 246 px, pričom podľa výrobcu zaberá 90% prednej strany. Jas je udávaný na 500 nitov a pokrýva 95,4% NTSC farebného spektra. HDR ani nič podobné sa nekoná. Poteší ale automatické nastavovanie vyváženia bielej či filter modrého svetla.

Nad displejom je 8 Mpx webkamera, ktorá ako inak, zvláda vytvárania obdoby Animoji, tzv. ZeniMoji. Webkamera je pod 24 mm optikou so svetelnosťou f/2,0 a dokáže natáčať Full HD videá. Samozrejmosťou je tiež rozpoznávanie tváre pre zabezpečenie zariadenia.

Rozdiely medzi ZenFone 5 a ZenFone 5z je hlavne vo vnútri. Slabší model poháňa 14 nm Snapdragon 636 s grafikou Adreno 509 a do 6 GB RAM, ZenFone 5z pracuje na 10 nm Snapdragon 845 s max 8 GB RAM a grafikou Adreno 630. Pamäte budú začínať na 64 GB a končiť na 256 GB.

Oba modely pritom využívajú schopnosti procesorov pracovať s umelou inteligenciou a strojovým učením. Funkcia ASUS AI Boost, ktorá je dostupná na ZenFone 5 aj ZenFone 5Z, optimalizuje výkon v hrách a pri ďalších náročných úkonoch. Najviac využitie AI vidieť pri fotoaparáte s režimom AI Scene Detection a AI Photo Learning.

Ten je duálny a využíva snímače od Sony. Teda iba jeden z dvojice, konkrétne 12 Mpx čip s veľkosťou 1/2,55″ (1,4 μm) a technológiou Dual Pixel. Je uložený pod 24 mm optikou so svetelnosťou f/1,8 s optickou stabilizáciou.

Samozrejmosťou je možnosť natáčania 4K Ultra HD videí pri 30 fps, alebo Full HD pri 60 fps. Spomalené video je pri 240 fps a HD rozlíšení.

Druhý čip má rozlíšenie 8 Mpx a je pod 12 mm (po prepočte) optikou. Oba používajú autofókus na báze fázového posunu (PDAF). Druhý objektív zjavne stabilizovaný nie je.

Fotoaparáty používajú tzv PixelMaster, ktorý obsahuje napríklad režimy Beauty, NightHDR, Portrét, Pro, Panorama apod. Nechýba ani vytváranie GIF animácií či časozberných videí alebo fotografií s 48 Mpx cez Super Resolution režim.

O zvuk stará stereo systém s vraj až 5-magnetovými meničmi a duálnym NXP Smart zosilňovačom. ZenFony 5 podporujú Hi-Res audio, DTS Headphone:X a nechýba ani FM rádio. Nechýba ani 3,5 mm audio port.

Samozrejmosťou výbavy je Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, GLONASS, BDS, ale aj LTE (Cat13, resp. Cat18) a VoLTE. Dual SIM verzia je tiež bežnou funkciou ázijských smartfónov.

Operačným systémom je Android 8.0 s ZenUI 5 nadstavbou. Toto všetko v oboch prípadoch živí 3 300 mAh batéria nabíjateľná cez USB-C port.

A to najlepšie na záver. Ceny. ASUS ZenFone 5z vás vyjde od 479 €. Či ide o ceny s DPH nie je známe. Ceny sú od, pretože sa na jednotlivých trhoch môžu líšiť a začínať pokojne aj s 4 GB RAM-kou. Navyše, ak si robíte zálusk na ZenFone 5z, musíte si počkať minimálne do júna. ZenFone 5 príde v apríli.

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2018 SA STARÁ ESET.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2018 ďakujeme spoločnostiam Orange Slovensko a Slovak Telekom, ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone, a zároveň sa starajú o ich dátové spojenie.

ZdrojASUS

Komentáre k článku