ASUS ZenBook 13/14 prekvapujú štíhlosťou, 22-hodinovou výdržou a ponukou portov

ZDROJ | ASUS

ASUS predstavil aktualizované notebooky ZenBook 13 a ZenBook 14. Novinky sa môžu pochváliť nízkou hmotnosťou, štíhlym šasi, dlhou výdržou batérie a bohatou ponukou portov, v ktorej však prekvapivo chýba slúchadlový „jack“.

ASUS ZenBook 13 a 14 s modelovými označeniami UX325/425 a UM425 majú predstavovať zlatý štandard spoločnosti ASUS v oblasti Ultrabookov. Spoločnosť o nich hovorí ako o najtenších 13,3“ a 14“ notebookoch s plnohodnotnou ponukou portov na svete.

ZDROJ | ASUS

Na tele nových modelov tak nájdeme štandardný USB-A port doprevádzaný dvojicou USB-C portov s podporou Thunderbolt (v prípade verzií s procesormi Intel Core) na ľavej strane, kde sa nachádza aj HDMI port v plnej veľkosti. V ponuke nechýba ani čítačka microSD kariet.

ZDROJ | ASUS

Slúchadlový port by ste na tele nových modelov však hľadali márne. Prieskum spoločnosti ASUS ukázal, že zákazníci preferujú skôr dostupnosť USB-A a HDMI portu, zatiaľ čo pri používaní slúchadiel si pokojne vystačia aj s pripojením cez Bluetooth. V balení nových modelov sa však našťastie bude nachádzať aj USB-C/3,5-mm adaptér.

RECENZIAROG Zephyrus G14 – GA401 dvíha latku pre herné notebooky na novú úroveň

Menší ASUS ZenBook 13 (UX325) sa môže pochváliť hmotnosťou 1,07 kilogramu a hrúbkou 13,9 milimetra. Rovnakú hrúbku ponúkne aj ZenBook 13 (UX425), ktorého hmotnosť je len o niečo vyššia – 1,13 kilogramu. Ich telá sú pritom vyrobené z hliníkovej zliatiny, pričom disponujú aj vojenským certifikátom odolnosti MIL-STD-810.

ZDROJ | ASUS

Batéria v nových modeloch ponúka masívnu kapacitu 67 Wh, vďaka čomu majú vydržať až 22 hodín na jedno nabitie. Vďaka podpore rýchleho nabíjania cez USB-C sa pritom na 60 % dokážu nabiť už za 49 minút, čo im poskytne dostatok energie na ďalších 18 hodín nepretržitej prevádzky. Vďaka podpore nabíjania cez USB-C s výkonom už od 5V je ZenBook 13 a 14 možné nabíjať aj z powerbanky alebo smartfónu.

ZDROJ | ASUS

Obrazovky nových modelov pokrývajú 90 % plochy notebooku, pričom ich obklopujú rámčeky s hrúbkou 2,5 milimetra. ASUS tentokrát použil nový 1-Wattový panel s jasom 450 nitov, vďaka ktorému môžu nové modely ponúkať až o 79 % dlhšiu výdrž batérie. Či má šetrnosť panelu vplyv aj na jeho kvalitu, ukáže až prax.

ZDROJ | ASUS

Aj napriek tenkým rámčekom sa nad obrazovku zmestila infračervená kamera s podporou Windows Hello, ktorá slúži na bezkontaktné prihlasovanie sa do systému aj bez zadania hesla. Samotná webkamera ponúka rozlíšenie 720p.

ZDROJ | ASUS

ASUS pri nových modeloch siahol po pánte ErgoLift, ktorý po otvorení veka notebooku jeho telo mierne nakloní, ako aj po dotykovej numerickej klávesnici NumberPad umiestnenej priamo v touchpade. NumberPad je možné aktivovať stlačením tlačidla v rohu touchpadu.

ZDROJ | ASUS

Nové modely budú dostupné s procesormi Intel Core i5 a i7, ale aj s procesorom AMD Ryzen 7 4700U. Verzie s procesormi Intel Core budú dostupné s maximálne 32 GB pamäťou LPDDR4X RAM a 2 TB PCIe 3.0 SSD úložiskom. AMD variant s modelovým označením UM425 bude dodávaný s maximálne 16 GB pamäťou LPDDR4X RAM a 1 TB PCIe 3.0 SSD úložiskom.

ASUS ZenBook 13/14 budú na slovenskom trhu dostupné koncom júla 2020, cena nových modelov však zatiaľ nebola stanovená.

Komentáre k článku