ASUS ROG Mothership je hráčsky sen! Je to výkonný desktop v tele notebooku

Republic of Gamers je zárukou toho najlepšieho pre hráčov. ASUS, ktorý ROG vlastní, sa naviac nebojí isť za hranicu a hľadať maximum z maxima. V neprebádaných vodách našli Mothership.

ASUS predstavil svoju hráčsku vlajkovú loď na veľtrhu CES 2019 v Las Vegas. Hneď po predstavení sme vás o hernom dele informovali článkom ASUS ROG Mothership – takéto herné delo ste ešte nevideli!

„Materskú loď“ sme mali tiež možnosť si pozrieť medzi prvými vo Varšave na oficiálnom predstavení, z ktorého sme vám priniesli video, ktoré nájdete v článku Toto je ASUS ROG Mothership a ZenBook S13 naživo! 

Že spoločnosť ASUS naozaj verí svojej vlajkovej lodi sme mali možnosť sa presvedčiť aj počas apríla s Istanbule, kde bola predstavená celá flotila hráčskej podznačky ASUS, ROG. Mothership opäť kraľoval. Všetky informácie, ktoré sa nám k hráčskej vlajkovej lodi podarilo získať a doplniť, nájdete v článku ASUS ROG Mothership je alternatívou k desktopu. 

Taiwanský počítačový gigant nakoniec priniesol ASUS ROG Mothership aj do našich končín a my sme sa boli na hráčsky notebook s nezvyčajnou konštrukciou pozrieť v Brne. Aká konfigurácia je dostupná pre náš trh? Ako pôsobí nezvyčajná konštrukcia po ďalšom stretnutí? A pribudli ešte nejaké novinky?

V prvom rade si musíme pripomenúť, že ASUS ROG Mothership je vskutku nezvyčajne riešený notebook. Svojim výkonom hravo konkuruje desktopom, čo si prirodzene vyžiadalo isté úpravy na šasi. To je frézované 16 hodín z jedného 5 kilogramového bloku hliníku. Notebook je navrhnutý tak, aby bol vo zvislej polohe, displej sa dá sklopiť do 127 stupňov a  klávesnica je odnímateľná. Displej má vlastnú nožičku na podopretie.

Celé toto neštandardné riešenie má jednoznačný cieľ, čo najlepšie ochladiť Mothership. Vertikálna konštrukcia umožňuje lepšie prúdenie vzduchu. Samočistiace chladenie ďalej nasáva vzduch cez štyri vývody osadené tenkými rebrami, vzduch je následne distribuovaný ôsmimi tepelnými rozvodmi. Chladenie dokáže znížiť teplotu CPU o 14 stupňov, GPU vie ochladiť o 10 stupňov Celzia. Ochladeniu výraznou mierou pomáha chladenie kvapalným kovom v štandarde Thermal Grizzley Liquid Metal.

O výkon sa stará procesor 8-jadrový Intel Core i9-9980HK s 12 vláknami. Grafická karta je NVIDIA GeForce RTX 2080. GPU a CPU sú od výroby pretaktované na 1880 MHz a 4,9 GHz. K dispozícií sú 4 sloty SO-DIMM pre maximálnu DDR4 pamäť 64 GB s 2666MHz. Úložný priestor môže byť do 3 TB.

IPS displej má uhlopriečku 17,3-palcov a k dispozícií je buď v rozlíšení 4K s frekvenciou 60 Hz, 90% DCI-P3 alebo rýchlejšom Full HD s frekvenciou 144 Hz a obnovovacou rýchlosťou 3 ms. Ako 4K tak Full HD ponúkne technológiu G-Sync, ktorá má zabrániť oneskoreniu a sekaniu.

7.1-kanálový zvuk zo štyroch 4 wattových reproduktorov ASUS ROG Mothership je poháňaný ESS Saber HiFi DAC s certifikáciou Hi-Res Audio. Nechýba inteligentné zosilnenie zvuku. Na prípijenie do siete budete môcť využiť 2,5 G Ethernet alebo Wi-Fi 6 s Gig+ a rýchlosťou do 2,4 Gb/s. Nechýba Bluetooth 5.0. Notebook beží na operačnom systéme Windows 10 Professional.

Mothership má 6-článkovú 90 Wh batériu. Avšak, aby z notebooku dostali jeho potenciál, inak ako na dvojici 280W adaptérov sa fungovať nedá. Pripojiť môžete 3 x USB-typeA 3.2 Gen2, 1 x USB-typeA 3.2 Gen1, 1 x USB-typeC 3.2 Gen2 (Thunderbolt 3), 1 x USB-typeC 3.2 Gen2 (With DisplayPortTM 1.4), 1 x HDMI 2.0, 1 x čítačka SD kariet, 1 x Mic in, 1 x Audio combo, 2 x DC jack, 1 x RJ-45 jack a 1 x Kensington Lock.

Neodmysliteľné hráčske RGB osvetlenie je umiestnené pod všetkými rezmi v hlavnej časti notebooku a, samozrejme, aj pod klávesmi. Osvetlenie je plne prispôsobiteľné a vďaka Aura Sync ho môžete rozšíriť aj na doplnky. Klávesnica po odpojení komunikuje s displejom buď cez USB-C alebo bezdrôtovo na 2,4 GHz frekvencii. Zdvih klávesov je 2,5 milimetra.

ASUS ROG Mothership má rozmery 410 x 320 x 29,9 milimetrov a hmotnosť 4,8 kilogramu. Nakoľko ide o skutočne jedinečný herný počítač aj jeho cena a dostupnosť je jedinečná. Cena je pre slovenský trh nastavená na 6 199 € s daňou.

Dostupnosť? Podľa našich informácií na Slovensku oficiálne notebook nebude k dispozícii, v Čechách sú k dispozícii dva kusy. Avšak, nakoľko je ASUS ROG Mothership predávaný cez predajcu Alza, viete ho pomerne jednoducho kúpiť. Už rozbíjate prasiatko?

ZdrojASUS

Komentáre k článku