ASUS má svoj prvý Wi-Fi mesh systém s rýchlosťou 6,6 Gbit/s

ASUS na výstave COMPUTEX 2019 v Taipei predstavil aj svoj nový Wi-Fi mesh systém, ktorý vďaka výkonnej dvojici routrov dokáže prenášať dáta do 6,6 Gbit/s. Teoreticky. Prakticky síce ťažko, no čím je vyššia teoretická rýchlosť, tým vyššia bude aj rýchlosť v praxi.

Pozrite siASUS ZenBook Duo a ZenBook Duo Pro naživo z Taipei

ASUS AiMesh AX6600 je prvým Wi-Fi mesh systémom od taiwanskej spoločnosti, ktorý nevyzerá na prvý pohľad ako router. Nový set je z dvoch výkonných routrov RT-AX95Q, vďaka čomu bude možné ďalšie do systému dokupovať. Pre bežnú domácnosť v byte či aj rozľahlom dome by mal ale stačiť aj systém dvoch routrov.

Pozrite siČo je to Wi-Fi mesh? Od hviezdy k mriežke

Routre majú všetkých 6 antén skrytých. ASUS tak ide v dizajne konkurencie, ktorá Wi-Fi mesh systémy robí čo najviac nenápadné. Šestky v názve neinformujú len o maximálnej prenosovej rýchlosti – 6 600 Mbit/s, ale aj o podpore štandardu Wi-Fi 6, teda 802.11ax. Spätná kompatibilita s nižšími štandardami je samozrejmosťou.

Výrobca tvrdí, že systém je s Wi-Fi 6 je 2,2x rýchlejší a má 4x väčšiu kapacitu ako systém s Wi-Fi 5 (802.11ac). Wi-Fi 6 pritom routre využívajú aj na komunikáciu medzi sebou, nielen medzi sebou a klientským zariadením. Na plnú rýchlosť si ale musíte počkať, kým štandard Wi-Fi 6 nebude rozšírenejší. V súčasnosti minimum zariadení podporuje Wi-Fi 6.

Pozrite siASUS v čínskom Taipei predstavil prvý prenosný herný monitor na svete

Na každom routri sú 4 Ethernetové porty, jeden z nich je dokonca 2,5 Gbit/s. Nechýba USB 3.0, prekvapením je absencia USB-C portu. Chýbať by nemala ani appka na nastavenie a ovládanie. Plusom má byť aj AiProtection Pro bezpečnostný systém.

Novinka má byť dostupná na jeseň tohto roka. Cena zatiaľ nie je známa.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy COMPUTEX 2019 ďakujeme spoločnosti ASUS, ktoré hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX v Taipei. Za dátové pripojenie v Taipei ďakujeme operátorovi Orange.

 

Komentáre k článku