Aston Martin vyrobí len obmedzené množstvo z elektromobilu Rapide E!

Britský Aston Martin ukazoval elektromobil Rapide E už dlhé roky (Rapide E sme prvýkrát videli ešte v roku 2016), no až teraz sme sa dočkali oficiálneho predstavenia so všetkým, čo k tomu patrí. Pozitívne správy to ale nie sú, pôjde o exkluzívny kúsok pre pár desiatok vyvolených.

ZDROJ | Aston Martin

Aby sme boli presní, Aston Martin vyrobí z modelu Rapide E iba 155 kusov. Bude to teda exkluzívny model, hlavne i cenou. Tá sa má vyšplhať cez 200 000 €.

Aston Martin oficiálne predstavil svoj prvý plne elektrický model prekvapivo v Číne, na šanghajskom autosalóne. Na druhej strane sa niet veľmi čomu čudovať, čínsky trh je pre automobilky s elektrickými modelmi veľmi zaujímavý, tamojšia vláda robí rozsiahle opatrenia na zníženie emisií a rozšírenie elektromobility.

https://player.vimeo.com/video/330436601

Dizajn novinky je typický z dielne Aston Martin, no dizajnéri sa viac pohrali s aerodynamickými prvkami, vrátane špeciálnych hliníkových diskov. Aston Martin Rapide E bude pohánať dvojica elektromotorov, na každom kolese na zadnej náprave jeden. Celkový výkon má byť zaujímavých 610 koní, čo zhruba dosahujú aj jeho benzínové náprotivky. 950 Nm točivého momentu je už ale z iného sveta. Z nuly na stovku to dá za zhruba 4 sekundy.

https://player.vimeo.com/video/330440282

O dostatok, alebo skôr nedostatok, energie sa bude starať len 65 kWh, hoci až 800V batéria. Tvorí ju 5 600 kusov batérií typu 18 650. Škoda však, že Aston nenadelil novinke väčšiu batériu. Táto má maž dojazd len 321 km na jedno nabitie podľa WLTP metodiky. Na druhej strane je plusom batéria s možnosťou rýchlonabíjania – na 100 kW 800 V nabíjačke sa doplna nabije za niečo vyše pol hodiny.

ZDROJ | Aston Martin

Vo vnútri vládne typický Aston Martin luxus. Všade, kam sa pozriete sú exkluzívne materiály. Keďže Rapide E vychádza z benzínového súrodenca, veľké technologické sci-fi tu nečakajte. Infotainment systém napríklad tvorí len 10″ displej.

ZDROJ | Aston Martin
ZDROJ | Aston Martin
ZDROJ | Aston Martin

 

ZdrojAston Martin

Komentáre k článku