Apple začal Rusom zobrazovať Krym ako časť Ruska

Okrem Google aj spoločnosť Apple začala ukazovať Krymský polostrov ako súčasť Ruskej federácie. Takéto zobrazovanie platí iba pre používateľov v Rusku.

Rusko Krym anektovalo v roku 2014 v rozpore s medzinárodným právom a do dnes uznáva ruské právo na toto územie menej ako 20 štátov. Európska únia aj USA tvrdo kritizujú túto anexiu, ktorá v novodobej histórii nemá precedens.

Pozrite siTurecko môže cenzúrovať Netflix a ďalšie streamovacie služby

Napriek politikám štátom, technologickým spoločnostiam sa pravdepodobne nechce čakať na urovnanie sporov a preto sa Google aj Apple rozhodli uznať toto územie na svojich mapách ako súčasť Ruskej federácie.

Kým bol Krym na mapách časťou Ukrajiny, Rusko sa spoločnostiam oficiálne sťažovalo. Najprv Google začal zobrazovať Krym ako súčasť Ruska a najnovšie aj spoločnosť Apple. Platí to však iba pre používateľov aplikácií Máp a Počasia, ktorí sa nachádzajú v Rusku.

Ruské orgány sa vyjadrili, že „spoločnosť Apple dodržala povinnosti a zmenila aplikáciu v súlade s požiadavkami ruských právnych predpisov„.

Pokiaľ si Krym pozriete na Apple mapách teraz zo Slovenska, nájdete tam, že ide o Krymskú autonómnu republiku. Pokiaľ si dáte napríklad vyhľadať mesto Simferopoľ, v Rusku by vám v aplikácii Počasie ukázalo Simferopoľ, Krym, Rusko.

Pozrite siStane sa Bielorusko kryptomenovou veľmocou?

Odpoveď zo strany Ukrajiny na seba nenechala dlho čakať. Ukrajinský minister zahraničia Vadym Prystaiko na svojom Twitteri zverejnil odkaz pre Apple: „Predstavte si, že plačete, že váš dizajn a nápady, roky vašej práce a kúsok vášho srdca ukradol váš najhorší nepriateľ a potom nejakému ignorantovi na tejto bolesti vôbec nezáleží„. Takto sa vraj cítia Ukrajinci po tom, čo Apple uznalo Krym ako súčasť Ruska.

Tiež odkázal, že napriek tomu, že sú iPhony perfektnými zariadeniami, globálna politika nie je silná stránka Applu. 

Komentáre k článku