Apple Watch dostávajú konečne aj na Slovensku podporu EKG!

Po necelých dvoch mesiacoch prichádza podpora EKG aj pre slovenských (a českých) majiteľov Apple Watch Series 4. Funkcia sa aktivuje jednoducho a to iste platí aj o samotnom meraní.

Apple včera večer (nášho času) uvoľnilo nové verzie operačných systémov. Po šiestich týždňoch testovaní dostáva iOS operačný systém 12.3. Ten okrem bezpečnostných záplat dostáva nový štandard AirPlay 2 a prepracovanú aplikáciu Apple TV.

ZDROJ | Apple

Pre slovenských majiteľov Apple Watch 4 prináša konečne aj podporu EKG a hlásení nepravidelného srdcového rytmu. Včera večer sme tak zrejme mnohí z nás popri hokeji inštalovali nové softy do jabĺčkových zariadení.

Pozrite siEKG v Apple Watch už aj v Európe! Ako je na tom Slovensko?

V prípade, že ste si chceli rýchlo odmeriať EKG, museli ste byť trpezliví. Najprv bolo treba aktualizovať iPhone. (Nastavenia > Všeobecné > Aktualizácia softvéru.) Po úspešnom nainštalovaní najnovšej verzie iOS aktualizujeme aj Apple Watch.

V iPhone si otvoríme aplikáciu Watch a stiahneme najnovšiu verziu watchOS 5.2.1 (Všeobecné > Aktualizácia softvéru). Potom prejdeme do aplikácie Zdravie, kde otvoríme kartu Zdravotné dáta > Srdce > Elektrokardiogram (EKG). Tam vyplníme dátum narodenia a Pokračovať.

Tutoriál nám vysvetlí ako sa využíva EKG, čo od neho očakávať a na čo slúži. Potvrdíme Hotovo a to je všetko.

Samotné meranie EKG je veľmi jednoduché. Po otvorení aplikácie EKG priamo na hodinkách si priložíme prst druhej ruky na digitálnu korunku. Pozor, nestláčame ju! Po 30-tich sekundách sa objaví na displeji animácia, ktorá ohlási úspešné zmeranie EKG.

Pozrite siSom Apple Watch Series 4 a už viem merať aj EKG!

Každý elektrokardiogram sa ukladá do aplikácie Zdravie, ak si ho chceme pozrieť, nájdeme ho tam. Podrobnosti získame, keď si rozklikneme graf. Aplikácia napríklad informuje, že EKG nevykazuje znaky fibrilácie predsiení. Veľmi dôležitá aj možnosť exportu PDF, kde si vie odborník pozrieť naozaj podrobný záznam EKG. Nám laikom to totiž veľa nehovorí.

Podobne ako elektrokardiogram sa aktivuje funkcia Hlásenia nepravidelného rytmu. Apple Watch totiž dokáže zistiť náš nepravidelný srdcový rytmus, ktorý môže znamenať fibriláciu predsiení. Táto funkcia sa aktualizuje rovnako ako EKG, akurát sa nemeria „ručne“, ale automaticky. V prípade zistenia abnormality nás na ňu Apple Watch upozorní.

V redakcii dúfame, že vaše zdravie je v poriadku a žiaden hokej vám nespôsobí srdcový kolaps. Na to tu predsa máme svojich demokraticky zvolených politikov.

Komentáre k článku