Apple využilo možnosť oslobodiť Mac Pro 2019 od cla, výrobu presúva do Texasu

Obchodná vojna medzi USA a Čínou má za následok, že clo na Mac Pro 2019 mohlo byť 25%. Spoločnosť radšej presunula výrobu.

Apple Mac Pro 2019, ktorý bol predstavený v júni 2019 na WWDC, sa bude vyrábať v americkom Texase. Dôvodom presunu výroby do Spojených štátov je oslobodenie od cla, ktoré zaviedla Trumpova administratíva. Spoločnosť využije rovnakú továreň, ako pri modeli z roku 2013.

ZDROJ | Apple

V období predstavenia nového najvýkonnejšieho počítača spoločnosti sa jasne nepovedalo, kde sa bude vyrábať. Verejne sa však špekulovalo o výrobe v Číne. Dôvodov malo byť viacero, napríklad, rýchlejšia výroba a zníženie nákladov. Po tom, čo sa naskytla možnosť oslobodiť určité komponenty od cla, spoločnosť Apple premiestnila výrobu do domoviny. Apple tak získa aj politickú výhodu, nakoľko prezident Trump viackrát vyzýval na tento krok.

Pozrite siApple Mac Pro konečne poteší profesionálov, zaplatia zaň tisíce

Apple získalo 10 z 15 požadovaných výnimiek na komponenty. Pre Apple však nejde o absolútne revolučnú zmenu. Veľa komponentov Mac Pro sa vyrába v USA, v Číne sa však mali vyrábať aj niektoré kľúčové časti Mac Pro. Aj keď sa presunutie výroby komunikuje ako silná podpora americkej ekonomiky, nemusí to tak nutne byť. Výroba v texaskom Austine je do veľkej miery automatizovaná a Mac Pro nie je práve produkt, ktorý by bol masovo predávaný. V porovnaní s iPhone, napríklad. Predsa len ide o počítač za 6 000 dolárov určený pre profesionálov.

ZDROJ | Apple

Ak by Apple presunuli výrobu najnovšieho Mac Pro do Číny, ako sa pôvodne špekulovalo, clo by mohlo tvoriť až 25% finálnej ceny desktopového počítača. Samozrejme, ide o výsledok obchodnej vojny zo strany USA voči Číne. Na druhej strane, Apple tvrdí, že výroba komponentov v USA bude v porovnaní s tými pre Mac Pro 2013 2,5-krát drahšia, než keby ich vyrábali v zahraničí.

ZDROJ | Apple

Texas nie je jediným štátom, kde Apple bude vyrábať súčiastky pre Mac Pro 2019. O výrobu sa má postarať viac ako 12 spoločností z amerických štátov Arizona, Maine, Nové Mexiko, New York, Oregon, Pennsylvánia a Vermont. Tim Cook sa nechal počuť, že ak by sa mali štáty zrátať naozaj pedantne a malo by sa prihliadať na každú jednu súčiastku použitú pre Mac Pro, štátov by bolo 36. Avšak, kompletné zostavenie Mac Pro 2019 bude prebiehať výhradne v Texase.

Či Mac Pro vyrobený v USA je určený len pre americký trh alebo globálny, nie je zatiaľ známe. Isté však je, že Mac Pro sa má začať vyrábať čoskoro, aby sa do konca roku 2019 dostal do predaja.

Zdrojapple.com,engadget.com,theverge.com,9to5mac.com

Komentáre k článku