Apple sprísni pravidlá pre četovacie aplikácie, obmedzí osviežovanie na pozadí

ZDROJ | LoboStudioHamburg (Pixabay.com)

Apple už niekoľko rokov prezentuje ochranu súkromia používateľov ako jednu zo svojich najsilnejších zbraní. V tomto duchu teraz výrazne obmedzí fungovanie četovacích aplikácií, ako napríklad Facebook Messenger, WhatsApp či Snapchat.

Apple mení pravidlá pre operačný systém iOS, ktoré sa dotýkajú četovacích aplikácií so zabudovanou možnosťou volania cez internet. Týka sa to napríklad aplikácií Facebook Messenger, WhatsApp, Telegram alebo Viber. Z pohľadu používateľa sa volania cez internet príliš nelíšia od bežných volaní, no po technickej stránke vyžadujú, aby četovacie aplikácie neustále osviežovali dáta na pozadí, aby bol používateľ pre volania dostupný a hovory mohol prijímať bez zdržania spúšťaním aplikácie. Apple toto rozhranie nazýva PushKit.

Vývojári četovacích aplikácií však tento spôsob osviežovania na pozadí využívali aj na iné účely ako volanie. Aplikácia WhatsApp podľa The Information napríklad využíva PushKit na end-to-end šifrovanie komunikácie. Spoločnosť Facebook, ktorá WhatsApp vlastní, však svojich používateľov ubezpečuje, že rozhranie PushKit využíva výhradne na šifrovanie a nie na zbieranie dát o používateľoch.

ZDROJ | Philips

PushKit údajne všestranne využívajú aj aplikácie WeChat alebo Snapchat. WeChat však situáciu odmietol komentovať a Snapchat zatiaľ stanovisko taktiež neposkytol. Podstatná je však skôr ich softvérová reakcia, na ktorú majú čas do apríla budúceho roku. Vtedy začne Apple z App Store odstraňovať aplikácie, ktoré využívajú PushKit aj na iné účely, ako volanie cez internet.

Apple túto zmenu v skutočnosti oznámilo už v júni s predstavením novej aktualizácie operačného systému iOS 13. V tej dobe jej však nikto nevenoval väčšiu pozornosť, resp. si nikto neuvedomoval jej dôsledky. Viacerí vývojári budú musieť svoje aplikácie od základu prekopať, iné zrejme prídu o niektoré funkcie, ktoré sa o rozhranie PushKit opierali. Volanie cez internet však bude vo všetkých četovacích aplikáciách fungovať aj naďalej.

Pozrite si4 najlepšie mailové aplikácie pre iOS a Android, ktoré možno nepoznáte

Facebook pociťuje tlak na ochranu súkromia používateľov aj zo strany Google, ktorý taktiež obmedzuje možnosti aplikácií a ich procesor bežiacich na pozadí operačného systému Android. David Wehner, finančný riaditeľ spoločnosti Facebook, považuje tieto zmeny za jednu z najväčších prekážok, ktoré bude musieť jeho spoločnosť v najbližšom období prekonať.

ZDROJ | pixabay.com

Boj spoločnosti Apple za súkromie používateľov, resp. proti všetkým spoločnostiam založeným na zbieraní používateľských dát, sa z roka na rok a s každou väčšou aktualizáciou operačných systémov iOS, macOS, tvOS a watchOS vyostruje. Najväčšou tohtoročnou novinkou Apple v oblasti ochrany súkromia je tlačidlo “Sign in with Apple”, pomocou ktorého sa budú môcť používatelia prihlasovať do aplikácií a služieb aj bez toho, aby ich prevádzkovateľom poskytli akékoľvek osobné údaje vrátane e-mailovej adresy.

ZdrojThe Information

Komentáre k článku