Apple produkty kúpite v zahraničí lacnejšie. Kam sa za nimi oplatí vycestovať?

ZDROJ | The Mac Index

Už aj Apple má svoj Big Mac index. Webová stránka The Mac Index vám ukáže, koľko stoja produkty od Apple v rôznych kútoch sveta vrátane ich prepočítania na Euro, vďaka čomu môžete rýchlo zistiť, či sa vám ich oplatí kúpiť za hranicami alebo skôr „doma“.

Cenovky produktov od Apple môžu pôsobiť jednoducho, zvyčajne ich na tlačových konferenciách spoločnosti vidíme zobrazené v dolároch a eurách. V praxi je to však už trošku zložitejšie a to aj na trhoch, ktoré využívajú tieto meny. Do hry totiž vstupujú aj importné a obchodné dane, ktoré výsledné ceny zvyšujú.

Webová stránka The Mac Index si preto dáva za cieľ ukázať, koľko stojí nový iPhone, MacBook či Apple Watch v rôznych krajinách sveta s či bez miestnych daní. V prehľadnej tabuľke tak rýchlo zistíte, že v Spojených štátoch za najnovší iMac s procesorom M1 zaplatia „len“ 1 236 €, zatiaľ čo v Brazílii až 3 478 €.

ZDROJ | The Mac Index

Slovenské ceny vo väčšine produktových tabuliek nateraz chýbajú, naše ceny sa však vo väčšine prípadov zhodujú s tými rakúskymi. Ceny produktov si The Mac Index vo väčšine krajín berie z oficiálneho obchodu Apple Store, v ostatných krajinách sa opiera o odkazy, ktoré do tabuľky môže vkladať ktokoľvek z používateľov stránky.

Pozrite siAko kalibrovať Apple TV pomocou iPhone?

Pri sledovaní cien cez túto webovú stránku si je potrebné všímať, či je už k tejto cene pripočítaná aj daň. Pri niektorých štátoch totiž tento údaj chýba, vďaka čomu sa možno neprávom nachádzajú na vrcholných priečkach rebríčka. Možnosť odčítania dane si môžete aktivovať alebo deaktivovať aj sami v hornej lište, kde nájdete aj prepínač krajiny a menu, s ktorou má stránka pracovať.

ZdrojThe Mac Index

Komentáre k článku