Apple pracoval s americkou vládou na supertajnom iPode

ZDROJ | Apple

O zaujímavý príbeh sa podelil bývalý inžinier z Apple, David Shayer, ktorý zverejnil portál TidBits. Podľa neho spolupracoval Apple s vládou USA na tajnom modifikovanom iPode piatej generácie. Pre koho bol určený a na čo mal slúžiť?

Shayer spomína, že v roku 2005 ho požiadal riaditeľ softvéru pre iPod, aby pomohol dvom inžinierom, Paulovi a Matthewovi, z amerického ministerstva energetiky vytvoriť špeciálny iPod.

„O tomto tajnom projekte vedeli iba štyria ľudia v spoločnosti Apple. Ja, riaditeľ divízie iPod Software, viceprezident divízie iPod a senior viceprezident pre hardvér. Nikto z nás už nepracuje v Apple. Neexistovala žiadna papierová stopa. Celá komunikácia prebiehala osobne.

Ak by ste sa opýtali Apple na jeho projekt iPod, dostali by ste odpoveď „Bez komentára“, ľudia z PR by vám úprimne povedali, že Apple nemá žiadny takýto projekt.“

Pozrite siApple sa zbláznilo: Nový iPod touch so starým dizajnom a funkciami za 459 eur?

Bezpečnosť nadovšetko

Tajomní inžinieri potrebovali upraviť kultový prehrávač tak, aby vedel ukladať údaje z pridaného vlastného hardvéru, no stále musel vyzerať a fungovať ako normálny iPod. Ďalšia požiadavka bola, aby sa uložené dáta nedali detegovať.

Shayer ich zasvätil do systému a pomáhal im vo všetkom, čo potrebovali. Dostali samostatnú kanceláriu v centrále Apple a počas niekoľkých mesiacov ich učil, ako navigovať a upravovať operačný systém. OS pre iPod bol napísaný v jazyku C ++. Keďže nepodporoval aplikácie tretích strán, neexistovala ani žiadna externá dokumentácia o tom, ako to funguje.

Apple iPod classic 5. generácie.ZDROJ | Apple

David zdôrazňuje, že Paul a Matthew nemali prístup k serveru so zdrojovým kódom. Namiesto toho dostali kópiu aktuálneho zdrojového kódu na DVD a poučenie, že nemôže opustiť budovu.

Apple im neposkytol žiadne hardvérové ​​ani softvérové ​​nástroje. Od Davida dostali imšpecifikácie pre počítače (bežiace na Windowse), ktoré potrebovali, spolu s kompilátorom ARM a debuggerom JTAG. Paul a Matthew mali nakúpených niekoľko tuctov iPodov s ktorými pracovali.

Pozrite siAko urobiť zo starého iPhonu iPod?

IPod piatej generácie mal ľahko otvárateľné puzdro a (na tú dobu) veľký 60 GB disk. Zároveň sa jednalo o posledný model iPodu, ktorý nemal od Apple digitálne podpísaný operačný systém. To umožňovalo ľahšiu modifikáciu softvéru.

Na čo mal slúžiť tajný iPod?

David Shayer nikdy neuvidel prídavný hardvér na vlastné oči, ale predpokladá, že upravený iPod mal fungovať ako nenápadný Geigerov počítač. Je celkom možné, že také zariadenie bolo mimoriadne užitočné pri vykonávaní tajných operácií na zhromažďovanie dôkazov o rádioaktivite.

ZDROJ | Apple

„Myslím, že Paul a Matthew stavali niečo ako tajný Geigerov počítač. Niečo, čo môžu agenti DOE použiť bez toho, aby ste si to všimli. Niečo, čo vyzeralo neškodne, prehrávalo hudbu a fungovalo presne ako normálny iPod. Mohli by ste chodiť po meste a bezstarostne počúvať obľúbené melódie a zároveň zaznamenávať dôkazy o rádioaktivite – napríklad skenovať pašovaný alebo ukradnutý urán alebo dôkazy o špinavom programe vývoja bômb – bez akejkoľvek šance, že by tlač alebo verejnosť zistila, čo sa deje.“

Pozrite siÍsť do Černobylu? To si sa musel zblázniť! Či?

Americké ministerstvo energetiky je kolos. V roku 2005 mal rozpočet 24,5 miliárd dolárov. Zodpovedá za americké jadrové zbrane a programy jadrovej energie vrátane Národného laboratória v Los Alamos, ktoré bolo súčasťou Projektu Manhattan.

ZdrojTidBits

Komentáre k článku