Apple oficiálne spúšťa macOS Sierra pre všetkých

ZDROJ | Apple

Očakávaná aktualizácia operačného systému od Apple, s názvom macOS Sierra, sa konečne dostala medzi bežných používateľov. Nahradila tak doterajší systém OS X El Capitan. Čo všetko Sierra prináša?

Informácie o novinkách nového operačného systému sú už dostupné niekoľko mesiacov, no je čas si ich zrekapitulovať.

Systém Sierra je samozrejme zdarma pre všetkých vlastníkov Apple Mac zariadení, ktoré sú mladšie než rok 2009(vrátane).

Najväčšou novinkou je integrácia hlasovej asistentky Siri do počítača. Stále sa síce nedočkala slovenčiny, no ak ovládate angličtinu, či iný zo svetových jazykov, môžete ju využívať rovnako ako na mobilnom zariadení a musím uznať, že funguje perfektne.

Pozrite siApple predstavil nový OS X, nazval ho macOS Sierra

sierra

Výhodou Siri je napríklad aj vyhľadávanie v jednotlivých súboroch.

Ďalšia novinka sa týka Apple Watch. V prípade, že tieto hodinky vlastníte, môžete svoj počítač pomocou nich automaticky odomknúť. Síce maličkosť, ale poteší.

Apple macOS Sierra 8
ZDROJ | Apple

Efektívnou funkciou je aj tzv. „Universal Clipboard“, ktorá vám umožní kopírovanú informáciu z jedného zariadenia (Mac) prilepiť v druhom Apple zariadení (iPhone, iPad).

Aktualizáciou si prešli aj fotky a cloud úložisko, ktoré dostali totožné vylepšenia, ako iOS 10. Pribudla tak možnosť detailnejšiého vyhľadávania medzi fotografiami, ktoré najnovšie rozoznáva nie len tváre, ale aj veci, zvieratá, či typ krajiny. Tu už funguje našťastie aj slovenská lokalizácia.

sierra-2

Fotky najnovšie môžu byť automaticky usporiadané do tzv. Memories albumov, ktoré vám vytvoria prezentácie z jednotlivých dní.

Apple Pay je pomocou iPhonu, alebo Apple Watch tiež integrovaný do počítača, takže ak využívate túto službu bezkontaktného platenia, život sa vám o to viac uľahčí.

Medzi tzv. productivity vylepšenia patrí multiple tabs (viacero tabov súčasne), lepšia organizácia úložiska, vylepšený multi-tasking, ktorý sa ukazuje najmä pri práci so Siri. Môžete napríklad presúvať súbory, fotky a v podstate všetko čo vám Siri nájde priamo do druhého okna/mailu/súboru bez toho, aby sa vám niečo zminimalizovalo, alebo zrušilo.

Pozrite siOd dnes môžete aj vy mať iOS 10

sierra-3

Medzi moju obľúbenú novinku Sierry však patrí funkcia Picture-in-Picture. Pri práci na počítači si môžete z podporovaných web stránok vystrihnúť obraz a umiestniť si ho kdekoľvek na obrazovku a môžete tak popri práci pozerať, alebo periférne pozerať obľúbený seriál, alebo hudobné klipy na YouTube, alebo dokonca film. Je to vynikajúca funkcia, ktorá si určite nájde množstvo fanúšikov.

sierra-6

Nový operačný systém Sierra so sebou prináša kopec noviniek, ktoré vylepšujú celkový chod systému. Mnohé z funkcií navyše zrýchlia a hlavne spíjemnia prácu na počítači. A to je myslím si, že hlavným dôvodom, prečo si počítače Mac kupujeme.

ZdrojTECHBOX.sk

Komentáre k článku