Apple odoberá 100 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Technologické spoločnosti sa v posledných rokoch mimoriadne sústredia na ekológiu. Google nedávno dosiahol svoj cieľ pokryť 100 % odberu energie obnoviteľnými zdrojmi a podobný úspech teraz oslavuje aj Apple.

Apple napája 100 % svojich budov po celom svete z ekologických elektrární. Do toho sa rátajú všetky obchody, kancelárie, dátové centrá a ďalšie budovy v 43 krajinách po celom svete, ktoré má Apple vo vlastníctve. Do počtu sa síce nerátajú neoficiálne obchody autorizovaných predajcov, no aj ich Apple údajne presviedča, aby energiu odoberali z obnoviteľných zdrojov.

Apple Park, CupertinoZDROJ | Apple

Apple na napájanie svojich budov využíva najmä solárnu a veternú energiu, no aj bioplynové stanice. Vďaka ekologickej zodpovednosti sa Applu podarilo nevyprodukovať viac než 1,5 miliónov ton skleníkových plynov len za rok 2017.

Pozrite siKrásy Slovenska s iPhonom X, alebo ako fotí vlajková loď od Apple

Pre lepšiu predstavu Apple ušetril ovzdušie o toľko skleníkových plynov, ako keby z ciest zmizlo 300 000 áut. Už od roku 2014 boli všetky dátové centrá Apple napájané ekologicky a od roku 2011 sa Applu podarilo znížiť produkciu skleníkových plynov o 54 %.

Solárne panely v Číne sú umiestnené dostatočne vysoko, aby pod nimi mohla rásť tráva, na ktorej sa pasú jakyZDROJ | Apple

„Sme odhodlaní urobiť zo sveta lepšie miesto. Po rokoch tvrdej práce sme hrdí, že sa nám podarilo dosiahnuť tak významný míľnik. Budeme pokračovať v posúvaní hraníc toho, čo je možné robiť s materiálmi v našich produktoch, s ich recykláciou, s našimi budovami a s prácou našich dodávateľov, aby sme vytvorili kreatívne a perspektívne zdroje energie, pretože vieme, že na tom záleží naša budúcnosť.“ komentuje úspech spoločnosti Tim Cook, generálny riaditeľ Apple

Sunseap, distribútor energie v Singapure, dodáva 32 MW energie zo solárnych panelovZDROJ | Apple

Apple taktiež oznámil, že 23 dodávateľov komponentov je ochotných nasledovať Apple v ekológii a prejdú výhradne na obnoviteľné zdroje energie. Patrí medzi ne napríklad spoločnosť Finisar, ktorá pre Apple dodáva komponenty do prednej kamery iPhonu X alebo tiež spoločnosť Quanta Computer, ktorá dodáva komponenty do Apple Watch a do počítačov Macbook Air a Macbook Pro.

Komentáre k článku