Apple nás totálne prekvapilo: iPady dostávajú vlastný systém!

Od predstavenia prvého iPadu fungovali tieto zariadenia na operačnom systéme určenom pre iPhony, čo nebolo nikdy optimálne. Čiastočne sa to pokúsil napraviť iOS 11 a potom iOS 12. Včera prišlo Apple s úplne novým systémom iPadOS 13.

S novým systémom sa stane práca s iPadom naozaj iným zážitkom. Pre jednoduchšie využívanie multitaskingu prinesie iPadOS nový prepínač naposledy použitých aplikácií v okne Slide Over a možnosť použitia funkcie Split View v rámci jednej aplikácie.

Pri práci tak budú môcť mať používatelia zobrazených viacero okien s poznámkami či dokumentami a presúvať medzi nimi text. Takto má konečne zmysluplné využitie aj najväčší iPad.

Pozrite simacOS Catalina pochoval iTunes, zblížil sa s iPadom a príde na jeseň

Aktualizovaná bola aplikácia Súbory, ktorá (konečne!) podporuje externé disky, USB kľúče a SD karty, čo poteší napríklad fotografov, ktorí si dokážu stiahnuť do iPadu fotky z fotoaparátu priamo do aplikácií tretích strán.

ZDROJ | Apple

Safari získava nové klávesové skratky, manažéra sťahovania súborov a hlavne vzhľad desktopového prehliadača, vďaka čomu začne fungovať množstvo webových programov, napríklad Google Docs.

Funkcia Sidecar rozšíri Mac o ďalší displej na iPade. Apple tiež pridalo nové gestá pre vystrihnutie, kopírovanie, vkladanie a vrátiť späť.

Pozrite siiOS 13 prináša tmavý režim, iPad dostáva vlastný iPadOS

Na ktoré iPady sa bude dať nainštalovať iPadOS?

  • iPad Air 2 a novší;
  • všetky modely iPad Pro;
  • iPad 5. generácie a novší
  • iPad mini 4 a mini 5.

IPadOS 13 (rovnako ako iOS 13) prináša podporu myší, našťastie nielen káblových, ale aj napríklad Apple Magic Touch, ktoré sa so zariadením spárujú cez kábel. Ich aktivovane je však trochu schované, nájdeme ho v Prístupnosti ako súčasť AssistiveTouch. Kurzor myši je nadštandardne veľký a naznačuje to, že táto funkcia je určená hlavne pre ľudí so zdravotným obmedzením.

Pozrite siNový iPad Pro je predstavený: Veľký skok vpred, alebo poskakovanie na mieste?

Beta verzia pre registrovaných vývojárov je už k dispozícii, do konca mesiaca príde beta verzia pre ostatných záujemcov. Plná verzia výjde na jeseň spolu s iOS 13.

Týmto činom potešilo Apple azda všetkých majiteľov tabletov, ktorí ich nepoužívajú len na zábavu a četovanie. Ako hovorí klasik, je to malý krok pre ľudstvo, ale veľký pre tých, ktorí na iPadoch pracujú.

ZdrojApple

Komentáre k článku