Apple iPhone oslavuje 10 rokov, v predajoch pokoril miliardu kusov

ZDROJ | Bussines Insider

Presne 9. januára 2007 sa na pódium v Moscone Center v San Franciscu postavil dnes už zosnulý Steve Jobs a predstavil (okrem iného) revolučný mobilný telefón – Apple iPhone.

Hoci Steve Jobs patril medzi vizionárov, určite netušil, že o 10 rokov bude predaj revolučného smartfónu celkovo presahovať 1 miliardu kusov. Miliardu!

apple-iphone-12
ZDROJ | Apple

Revolučný Apple iPhone

Zásadnou zmenou oproti konkurenčným smartfónom bol hlavne obrovský displej. Nebol síce veľký, mal len 3,5 palca, no na tú dobu, kedy sme pozerali na 2-3″ displeje, patril medzi tie najväčšie.

Zároveň Apple prišiel aj s inou revolučnou myšlienkou – používateľským rozhraním ovládaným pomocou prstov. Namiesto ovládania pomocou klávesnice či stylusu a hardvérových tlačidiel, priešiel s operačným systémom iOS.

https://www.youtube.com/watch?v=MnrJzXM7a6o

iOS ale neprišiel len tak. Jeho veľkým plusom bola možnosť využívať displej s funkciou multitouch, ktorú Apple mimochodom vymyslel a doteraz ju má patentovanú.

Apple iPhone na predstavení ešte stále nebol dokončený. Jobs počas prezentácie používal len prototyp. Ten našťastie fungoval ukážkovo.

apple-iphone-iphone-7
Všetkých 15 modelov Apple iPhone za 10 rokov existencie.

Za tých 10 rokov od predstavenia bolo predstavených ďalších 14 smartfónov s názvom Apple iPhone, ktorých sa po celom svete celkovo predalo viac ako miliarda kusov.

Podľa serveru Statista je to vyše 1,033 miliardy kusov, pričom rok 2016 ešte stále nie je uzavretý. Slušné číslo, čo poviete?

Teoreticky, ak by všetky predané iPhony ešte stále fungovali a nikto nevlastnil viac ako jeden kus, na Zemi by ho mal vo svojom vrecku každý siedmy človek.

apple-iphone-statista-2
ZDROJ | Statista

 

Konkurencia zlyhala

Macworld Conference & Expo 2007 sa tak navždy zapíše do histórie ako okamih, kedy vznikla revolúcia vo svete smartfónov. Pamätáte sa ešte na ten rok? Na to, ako si z Apple všetci konkurenti uťahovali a ťukali si na čelo?

Už po roku sa ale ukázalo, že iPhone ukázal konkurencii prostredník a určil smerovanie smartfónov. Zá pár rokov z tohto segmentu úplne zmizla hardvérová QWERTY klávesnica či hardvérové ovládacie tlačidlá.

Zmizli však aj giganti ako Palm, Nokia či BlackBerry, ktoré tomuto svetu chytrých telefónov dominovali. Ich oživenie (okrem Palmu) je už síce na obzore, no už nikdy nebudú také, ako kedysi. Dovolím si povedať, že našťastie.

Na druhej strane sa za tých 10 rokov úplne vytratila pestrosť. Už pár rokov sa neustále pozeráme len na čoraz väčšie a tenšie placky s obrovskými displejmi, ktoré sa od seba odlišujú len v detailoch.

iPhone je nevyhnutnou súčasťou života našich zákazníkov a dnes viac ako kedykoľvek redefinuje spôsob ako komunikujeme, zabávame sa, pracujeme a žijeme,

povedal Tim Cook, generálny riaditeľ Apple.

apple-iphone-10
Apple iPhone a najnovší Apple iPhone 7. ZDROJ | Apple

„iPhone vo svojej prvej dekáde nastavil štandard pre smartfóny (mobilné počítače), no my však len začíname. To najlepšie ešte len príde,“ doplnil dnešný pamätný deň Tim Cook. Čo presne môžeme očakávať je zatiaľ otázne, no Apple pravdepodobne chystá po iPhone 7 konečne niečo revolučné.

Prvý Apple iPhone máme ešte stále aj v redakcii TECHBOXu:

apple-iphone-1

apple-iphone-2

ZdrojStatista.com,Apple

Komentáre k článku