Apple iPhone 5: Najlepší doteraz? Možno, ale bez NFC a bezdrôtového nabíjania

A je to tu! Dlho očakávaný a postupne prezrádzaný iPhone 5 je konečne oficiálne uvedený. Pozrime sa teda na to, čo prinesie a či skutočne bude tým ospevovaným „najlepším iPhonom doteraz“, tak ako to Apple stále proklamuje vo svojej reklame vždy pri uvedení nového iPhonu.

Apple iPhone 5

Už pred uvedením nového iPhonu sme mali pomerne jasnú predstavu o tom, čo môžeme očakávať. Na internete sa postupne objavovali uniknuté súčiastky a súčasti nového iPhonu. Škoda, Apple dávnejšie patrila k spoločnostiam, ktoré boli schopné uchrániť si svoj nový produkt do posledného momentu pred oficiálnym uvedením. Čo už, časy sa menia. Nový iPhone teda ponesie oficiálne označenie iPhone 5. Istotne to uľahčí jeho zaradenie. iPhone 5 je vytvorený kombináciou hliníka a skla. Dúfajme, že nebude tak náchylný na poškodenia, ako iPhone 4/4S, ktorému stačil silnejší pád a zarobili ste si výmenou displeja a zadného krytu. Aj napriek použitiu hliníka a skla je iPhone 5 najtenším iPhonom aký doposiaľ Apple uviedlo. Jeho hrúbka je len 7,6 mm a váha 112 gramov. Hlavnou zmenou však nie sú použité materiály, ale displej. Ten konečne narástol. Displej predĺžil iPhone 5 do dĺžky, ale jeho šírka ostala zachovaná. Uhlopriečka displeja je 4“ a poskytuje Retina rozlíšenie 1 136 x 640 bodov, čo v konečnom dôsledku predstavuje hustotu 326 PPI. Zmena veľkosti displeja si bohužiaľ bude vyžadovať upravené aplikácie. Pôvodné aplikácie budú bez problémov fungovať aj na novom iPhone 5, ale v menšom okne, obdobne ako to poznáme v prípade aplikácií určených pre iPhone, ktoré spustíte na iPade.

Apple iPhone 5

Okrem displeja sa zmeny udiali aj pod krytom nového iPhonu. Nový je procesor, Apple A6, ktorý má priniesť dvojnásobný výpočtový a grafický výkon oproti Apple A5. Súčasne s nárastom výkonu by mal byť nový procesor aj energeticky efektívnejší. Vďaka tomu by mal iPhone 5 disponovať väčšou výdržou. Apple sa vyjadril, že integrovaná batéria by mala poskytnúť dostatok energie pre 8 hodín hovoru v 3G sieti a rovnaký čas pre surfovanie po internete s využitím 3G. Na reálnu výdrž si však počkáme až na ostrý test, dúfame však, že výdrž iPhonu 5 bude lepšia, ako v prípade iPhonu 4S, ktorý bol kritizovaný práve za pomerne slabú výdrž na jedno nabitie. iPhone 5 prinesie okrem HSPA, podobne ako nový iPad, podporu rýchlych sietí LTE. Chýbať nebude ani duálny Wi-Fi a/b/g/n modul pracujúci na frekvenciách 2,4 GHz a 5 GHz. Ak už máte niekoľko súčasných iOS zariadení a množstvo príslušenstva k nim, nebudete potešení zmenou konektoru. Nový konektor nesie označenie Lighting a je menší a obojstranný. Aj napriek tomu, že budú dostupné adaptéry, ktoré vyriešia kompatibilitu, predstavujú zbytočnú investíciu navyše. Aj 3,5 mm audio konektor zmenil svoje miesto. V novom iPhone 5 sa nachádza na spodnej strane obdobne ako tomu je v prípade iPodu Touch.

Apple iPhone 5

Ďalšou novinkou je prepracovaný fotoaparát, ktorého šošovka bude zložená z piatich elementov a ponúkne svetelnosť f/2,4. BSI CMOS senzor zas ponúkne rozlíšenie 8 Mpx. Nový iPhone 5 vďaka tejto kamere dokáže natáčať Full HD video, ktoré bude mať navyše k dispozícii rozpoznávanie tváre a stabilizáciu obrazu. V čom je však nový fotoaparát iPhonu 5 revolučný, je jeho panoráma mód. Tento režim umožňuje vytváranie panoramatických fotografií s maximálnym rozlíšením až 28 Mpx! V prípade, že budete fotografovať v tme, alebo slabších svetelných podmienkach budete mať k dispozícii dynamický nočný mód, ktorý by sa mal postarať o podstatne lepšie fotografie. Apple nezabudol aktualizovať ani prednú kameru. Tá dostala názov FaceTime HD a ako skratka „HD“ naznačuje poskytne BSI senzor s rozlíšením 720p. Kvalitný zvuk bude mať na starosti trojica mikrofónov (spodný, zadný a vrchný). Podľa Apple by trojica mala zabezpečiť dokonalejšie rozpoznávanie hlasu a potlačenie okolitého hluku. Nový iPhone 5 príde na trh s najnovšou verziou Apple iOS 6, v dvoch farebných vyhotoveniach a to v bielej a čiernej verzii. Rozsah kapacít bude rovnaký ako v prípade iPhonu 4S a teda 16 GB, 32 GB a 64 GB. iPhone 5 by sa mal v predaji na Slovensku objaviť 28. septembra za zatiaľ neznáme ceny. V USA by sa však mal nový iPhone 5 predávať za rovnakú cenu, ako predchádzajúci iPhone 4S.

Apple iPhone 5

Splnil nový iPhone 5 vaše predstavy? Škoda chýbajúcej podpory NFC, čo je istotne technológia budúcnosti, ktorá má veľký potenciál a razantne sa rozširuje aj v USA. Väčšina moderných smartfónov ho obsahuje a smartfón, ktorý je považovaný za ikonu sa mu vyhýba. Niektorí možno očakávali bezdrôtové nabíjanie, alebo výraznejšiu zmenu dizajnu, ale ani to sa nekoná. Na podobné funkcie si budeme musieť počkať asi až do uvedenia nástupcu nového Apple iPhone 5.

Foto: Apple

Komentáre k článku