Apple iOS 12 príde na jeseň a prinesie nielen smajlíkov!

ZDROJ | Apple

Presne podľa očakávaní Apple počas svojej úvodnej tlačovky ku konferencii Apple WWDC 2018 predstavil novinky, ktoré prinesie najnovšia verzia mobilného operačného systému Apple iOS 12.

Samozrejme, ako každá tlačovka Apple aj táto začala konštatovaniami o tom, ako sa iOS darí v inštalácii aktualizácii na zariadenia oproti Androidu a ako je App Store najväčším obchodom s aplikáciami na svete. App Store totiž oslavuje svoje desiate výročie od predstavenia a tento rok prekoná hodnotu 100 miliárd amerických dolárov.

ZDROJ | Apple

Jednou z najočakávanejších vecí však určite je predstavenie novej verzie mobilného operačného systému iOS s číselným označením 12, ktorý bude dostupný už túto jeseň po uvedení nových verzií iPhonu.

Pozrite siApple iOS 11 je systém, ktorý budete určite chcieť!

Apple počas svojej tlačovky uviedol, že nová verzia iOS 12 by mala priniesť podstatný nárast výkonu a stability oproti predchádzajúcim verziám. Potešením a prekvapením zároveň je informácia, že podporované budú všetky zariadenia, ktoré podporovali súčasnú verziu iOS 11. To znamená, že iOS 12 bude napríklad fungovať aj na iPhone 5S. Samozrejme niektoré funkcie budú dostupné len pre nové zariadenia.

ZDROJ | Apple

Apple sa tento rok bude snažiť o maximálnu optimalizáciu systému aj na menej výkonných zariadeniach. To znamená, že staršie iOS zariadenia by mali byť s novou verziou iOS 12 podobne rýchle, ako nové zariadenia.

Rozšírená realita v novej podobe

Nie je tajomstvom, že Apple sa sústreďuje na rozšírenú realitu už pomerne dlhú dobu. Inak tomu nebude ani v prípade nového iOS 12. Práve táto verzia totiž prinesie novú verziu ARkit 2, ktorej súčasťou bude aj úplne nový formát Apple pre AR vytvoril dokonca vlastný formát USDZ.

ZDROJ | Apple

Apple pri AR samozrejme pracuje s mnohými poprednými výrobcami, ako je napríklad Adobe. Práve Adobe prinesie v iOS 12 nielen podporu nového formátu do Adobe Creative Cloud, ale aj niekoľko nových aplikácií a riešení.

Na novej platforme ARkit 2 je postavená aj aplikácie Measure, ktorá bude súčasťou iOS 12. jej úloha je jednoduchá, umožňuje totiž meranie vzdialeností priamo prostredníctvom vášho iPhonu. Dokonca môžete merať aj niekoľko strán súčasne, takže budete vedieť prepočítavať rozmery jednotlivých vecí.

ZDROJ | Apple

Úplnou novinkou v prípade ARkit 2 bude podpora zdieľania AR prostredia s inými používateľmi. Aplikácie a hry postavené na rozšírenej realite tak budete môcť využívať s vašimi priateľmi pri rôznych hrách a podobne.

ZDROJ | Apple

Jednou zo spoločností, ktoré využijú práve spomínaný AR Kit 2 je spoločnosť LEGO. Vďaka rozšírenej realite doslova ožijú rôzne stavby, ktoré LEGO ponúka. Vďaka zdieľaniu sa tak budete môcť s priateľmi hrať prostredníctvom týchto známych stavebníc úplne novým spôsobom.

Konečne poriadna foto aplikácia

Apple v novom iOS 12 nezabudol ani na vylepšenie svojej aplikácie Fotky. Tá okrem iných vylepšení získa napríklad podporu pre prepracovanejšie vyhľadávanie fotografií. vyhľadávať fotografie tak budete môcť nielen podľa dátumu vytvorenia, alebo miesta, ale aj pomocou iných parametrov.

ZDROJ | Apple

Patrí sem napríklad vyhľadávanie fotografií z udalosti, ktorú ste navštívili, alebo z podniku, kde ste boli na tej dobrej večeri. Vyhľadávať tak budete môcť na základe názvu objektov, či názvov podnikov, ktoré ste navštívili.

Novinkou v aplikácii Fotky je aj sekcia „For you“, ktorá bude obsahovať odporúčané fotografie priamo pre vás, či dokonca odporúčania aplikácie rôznych efektov a vylepšení fotografií. Podobné riešenie ponúka napríklad Google vo svojej aplikácii Fotky.

ZDROJ | Apple

Apple však pridáva odporúčania pre zdieľanie fotografií na základe toho, kto sa na daných fotografiách nachádza. Priamo teda budete môcť zdieľať fotografie s priateľmi, ktorí budú na rovnakých fotografiách.

Navyše, ak osoba, s ktorou ste fotografie zdieľali prijme zdieľané fotografie, aplikácia Fotky automaticky prehľadá fotografie v danom iPhone a ponúkne možnosť vytvorenia zdieľaného albumu. Takto budete mať fotografie zo spoločnej akcie všetci spolu.

Siri sa naučí skratky

Hlasová asistentka Siri síce naďalej nebude vedieť po slovensky, ale na druhú stranu získa podporu skratiek. Vďaka tomu budete vedieť prostredníctvom jednoduchých nastavených fráz vyvolať rôzne akcie, alebo dokonca série akcií.

ZDROJ | Apple

Ak napríklad pravidelne vykonávate určité činnosti, Siri bude predpokladať, že v danom čase budete vykonávať činnosť opakovane a ponúkne vám k nej prístup automaticky. Siri sa takto prostredníctvom strojového učenia naučí jednotlivé činnosti a ponúkne vám ich vykonanie.

ZDROJ | Apple

Súčasťou skratiek bude aj nová aplikácia Shortcuts, ktorá bude dostupná pre iPhone a iPad a budete môcť prostredníctvom vytvárať vlastné skratky. Aplikácia predstavuje vylepšenú verziu aplikácie Workflow, ktorú Apple kúpil nedávno. K jednotlivým skratkám si môžete nastaviť vlastné frázy, prostredníctvom ktorých vie Siri, ktorú skratku má použiť.

Apple vylepšil aj svoje aplikácie

Apple nezabudol ani na vylepšenie a aktualizácie svojich aplikácií. Vylepšení sa dočká napríklad aplikácia News, ktorá ešte stále nie je dostupná na našom trhu. Aplikácia Akcie sa tiež dočkala aktualizácie, ak ju teda vôbec niekto používa. Okrem drobných vylepšení sa Apple rozhodol do tejto aplikácie integrovať aj News. Akcie sa dostane v iOS 12 aj na iPad.

ZDROJ | Apple

Vylepšenia sa dočkala aj aplikácia Diktafón, ktorá sa tiež dostane na iPad. Novinkou je však podpora synchronizácie vašich nahrávok pomocou iCloud. Svoje hlasové nahrávky a poznámky tak budete mať dostupné na rôznych zariadeniach.

Aplikácie na čítanie kníh iBooks sa v iOS 12 premenuje na Apple Books. Prináša zmenu dizajnu, ako aj úplne novú sekciu Reading Now. Vďaka tomu budete môcť na rôznych zariadeniach pokračovať v čítaní presne tam, kde ste prestali.

ZDROJ | Apple

Úplne v pozadí a mimo veľkých noviniek však Apple predstavil jednu podstatnú novinku pre svoju službu Apple CarPlay. Toto riešenie pre integráciu iPhonu do vozidiel totiž bude od verzie iOS 12 podporovať navigačné aplikácie tretích strán. Okrem Apple Maps, ktoré ešte stále nie sú príliš dobré v našich končinách tak budete môcť konečne používať Google Maps, alebo Waze.

Naučte sa sústrediť

Apple vám chce pomôcť, aby ste vedeli lepšie sústrediť v situáciách, keď to potrebujete. Preto prepracoval svoju funkciu Do Not Disturb (DND – Nerušiť). Novinkou je Do not disturb during night time. Ak sa počas noci pozriete na svoj iPhone nebudete tak vidieť žiadne rušivé notifikácie, ale len čiernu obrazovku s časom.

ZDROJ | Apple

Okrem toho Apple pridáva aj možnosť nastavenia režimu Nerušiť na stanovený čas. Ak sa teda ocitnete v situácii, kedy budete potrebovať zapnúť režim nerušiť na niekoľko nasledujúcich hodín, jednoducho budete môcť aktivovať tento režim na niekoľko nasledujúcich hodín.

ZDROJ | Apple

Apple sa konečne pozrel aj na notifikácie, ktoré predstavovali totálny chaos v predchádzajúcich verziách iOS. V novej verzii iOS 12 sa tak konečne dočkáme združovania notifikácií prostredníctvom aplikácie, ktorá danú notifikáciu poslala. Jediným gestom tak budete vedieť napríklad vymazať všetky notifikácie z danej aplikácie.

Navyše Apple pridáva možnosť priameho nastavenia notifikácie z uzamknutej obrazovky. Jednoducho podržíte prst na notifikácii dlhšie a získate tak prístup k nastaveniam notifikácií danej aplikácie.

ZDROJ | Apple

Úplnou novinkou, ktorú Apple predstavuje vo svojej snahe o digitálne zdravie je aplikácie Screen Time. Tá vám bude vedieť presne povedať, koľko času trávite na svojom zariadení a ako dlho sa venujete niektorým aplikáciám.

Súčasťou je aj funkcionalita App Limit, ktorá umožňuje nastavovanie časových obmedzení pre jednotlivé aplikácie. Ak teda nechcete tráviť veľa času na Instagrame, nastavíte si tak jednoduché obmedzenie na určitý čas.

ZDROJ | Apple

Navyše vďaka Family Sharing budete môcť prostredníctvom App Limit nastaviť aj časové obmedzenia jednotlivých aplikácií na zariadeniach vašich detí. Spravovanie nastavení však budete ovládať prostredníctvom rodičovského iOS zariadenia.

Komunikácia plná animácií

Ani by to už asi nebol Apple, ak by nepriniesol nových smajlíkov. Už v iOS 11 predstavené Animoji budú vedieť v novej verzii iOS 12 rozpoznávať aj jazyk. Geniálna novinka, na ktorú ste určite už všetci čakali. :)

ZDROJ | Apple

Okrem toho však Apple nezabudol ani na nové postavičky a tak stávajúce dostali nových kamarátov v podobe noviniek ako je Duch, Koala, Tiger a T-Rex.

Podobne, ako Samsung v Galaxy S9/S9+ aj Apple umožní v iOS 12 vytváranie nových Animoji, ktorý sa volajú Memoji. Šialené názvy, ja viem. Memoji však nepoužívajú prednú kameru, na základe ktorej vytvorí vlastného smajlíka.

ZDROJ | Apple

Namiesto toho Apple prináša niekoľko parametrov, ktoré môžete postupne prispôsobiť podľa svojich potrieb a tak si vytvoriť vlastné Memoji. Postupne tak nastavíte tvár, vlasy a všetko to ostatné.

Apple sa však v iOS 12 inšpiroval aj v Instagrame a tak budete môcť v iMessage používať úplne nové filtre, ktoré budete môcť aplikovať priamo na svoje fotografie.

ZDROJ | Apple

V iOS 12 však konečne pribudne funkcia, na ktorú sme čakali. FaceTime totiž v novej verzii systému bude podporovať skupinové hovory. Do jedného skupinového hovoru tak budete môcť pridať až 13 účastníkov.

ZDROJ | Apple

Ak budete mať také množstvo účastníkov skupinového FaceTime hovoru, štvorec osoby, ktorá bude práve hovoriť sa automaticky zväčší. Do skupinového FaceTime hovoru bude možné vstúpiť priamo zo skupinového iMessage chatu.

Takže toto sú základné novinky, ktoré prináša nový iOS 12. Verejnosti bude dostupný na jeseň, pričom počas leta bude dostupná verejná beta verzia, ktorú si budete môcť nainštalovať na svoje zariadenie.

Komentáre k článku