Apple AirTag našiel využitie už aj v krádežiach áut, zatiaľ nie na Slovensku

ZDROJ | Apple

Apple AirTag spopularizoval GPS lokátory. Využitie našli aj v sfére krádeží áut, kde ich kanadskí zlodeji používajú na nájdenie vytipovaných vozidiel.

Policajti z kanadského regiónu York informovali o novom trende medzi zlodejmi áut. Do auta, ktoré chcú ukradnúť, ukryjú Apple AirTag a následne ho sledujú na miesto, odkiaľ ho môžu ukradnúť. Ku krádeži väčšinou dochádza v nočných hodinách, no vďaka bezpečnostným kamerám už bolo niekoľko krádeží odhalených.

Od septembra 2021 yorskí policajti identifikovali päť krádeží, kde zlodeji umiestnili do vozidla Apple AirTag. K umiestneniu došlo väčšinou na verených miestach ako sú parkoviská obchodných domov, kde si zlodeji môžu jednoducho nájsť vozidlo, ktoré sa dobre predáva na čiernom trhu.

Pozrite siVďaka Apple AirTagu sa podarilo nájsť ukradnuté auto

V regióne sa za uplynulý rok ukradlo viac ako 2 000 vozidiel a miestna polícia vynakladá značnú energiu na stíhanie páchateľov, ktorí majú tieto krádeže na svedomí. Napriek tomu existujú nové metódy, ktoré zlodeji využívajú. Preto miestna polícia odporúča zamykať autá v garáži a používať uzamykanie volantu. Pomáha aj zámok na digitálne funkcie vozidla, ktoré dokážu zlodeji častokrát hacknúť.

Prevenciou je aj kamerový systém a pravidelné prehľadanie možných miest, kde zlodeji mohli umiestniť lokalizačné zariadenie. Napriek užitočnosti zariadenia Apple AirTag sa ukazuje, že je ľahko zneužiteľné na sledovanie vozidiel či dokonca ľudí.

Na druhej strane, okrem krádeži auta sa dá AirTag využiť aj na presne opačnú aktivitu – nájdenie ukradnutého auta. Vďaka Apple AirTag sa to podarilo nedávno v Chicagu.

Zdrojzive.cz

Komentáre k článku