Reklama

Apple a Google chcú potlačiť COVID-19 spoločne, ako to bude presne fungovať?

Zdroj | Apple, Google
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple, Google
Zdroj | Apple, Google

Spoločnosti Apple a Google pred niekoľkými dňami oznámili nečakanú spoluprácu v boji proti novému koronavírusu. Kľúčovú úlohu zohrá opäť technológia Bluetooth.

Do boja s celosvetovou pandémiou sa už zapojili mnohé technologické spoločnosti, vrátane slovenského Sygicu, pričom ich hlavným spoločným menovateľom je použite smartfónov na sledovanie nakazených a ich stret s ľuďmi v ich okolí. Takéto aplikácie väčšinou na sledovanie používajú technológie GPS a Bluetooth.

Práve druhá menovaná technológia je pri potláčaní ochorenia COVID-19 kľúčová. Ochorenie sa totiž šíri najmä pri priamom kontakte nakazeného človeka s jeho okolím. Ak má nakazená osoba pri sebe svoj smartfón, pomocou technológie Bluetooth je možné sledovať, s akými zariadeniami a teda aj s akými ľuďmi mohol prísť od momentu nakazenia do kontaktu.

Zdroj | Pixabay

Cieľom spoločností Apple a Google je v tomto smere zabezpečiť, aby dokázali pri tomto spôsobe sledovania stretov bez problémov vzájomne komunikovať cez Bluetooth aj konkurenčné operačné systémy iOS a Android. Kompatibilitu systémov prinesú v dvoch vlnách.

V prvej vlne spoločnosti poskytnú vývojárom programovacie rozhrania (API), ktoré zabezpečia vzájomnú spoluprácu operačných systémov cez Bluetooth. Tieto API budú mať k dispozícii niekedy v priebehu mája iba verejné zdravotnícke organizácie, ktorých aplikácie budú následne dostupné v obchodoch App Store a Google Play.

Pozrite si

Odteraz si môžete objednať štátny test na koronavírus aj on-line

Druhá vlna, ku ktorej by malo dôjsť v najbližších mesiacoch, bude pozostávať z vydania kľúčových aktualizácií pre operačné systémy iOS a Android, ktoré do nich priamo zakomponujú hlbšiu spoluprácu operačných systémov a ekosystémov štátnych a zdravotníckych aplikácií.

Zdroj | Apple, Google

Obe spoločnosti sa pritom odvolávajú na dôležitosť ochrany súkromia používateľov. Podobne ako napríklad aj aplikácia Zostaň zdravý, spoločné riešenie od Apple a Google bude postavené na anonymných kódoch. História stretnutí bude uložená iba v zariadeniach používateľov, zatiaľ čo v cloude budú uložené iba anonymné kódy s označením pozitívneho alebo negatívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19.

Zdroj | Apple, Google

Databázu týchto kódov si budú zariadenia automaticky sťahovať a porovnávať s vlastnou databázou kódov, resp. zariadení, ktoré sa za posledných 14 dní objavili v bezdprostrednom okolí používateľa. V prípade zhody zariadenie zobrazí používateľovi upozornenie na stret s nakazenou osobou a informácie, ako má v takomto prípade ďalej postupovať. Technické detaily fungovania systému zverejnil na svojej stránke Google.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.