Apple a Google chcú potlačiť COVID-19 spoločne, ako to bude presne fungovať?

ZDROJ | Apple, Google

Spoločnosti Apple a Google pred niekoľkými dňami oznámili nečakanú spoluprácu v boji proti novému koronavírusu. Kľúčovú úlohu zohrá opäť technológia Bluetooth.

Do boja s celosvetovou pandémiou sa už zapojili mnohé technologické spoločnosti, vrátane slovenského Sygicu, pričom ich hlavným spoločným menovateľom je použite smartfónov na sledovanie nakazených a ich stret s ľuďmi v ich okolí. Takéto aplikácie väčšinou na sledovanie používajú technológie GPS a Bluetooth.

Práve druhá menovaná technológia je pri potláčaní ochorenia COVID-19 kľúčová. Ochorenie sa totiž šíri najmä pri priamom kontakte nakazeného človeka s jeho okolím. Ak má nakazená osoba pri sebe svoj smartfón, pomocou technológie Bluetooth je možné sledovať, s akými zariadeniami a teda aj s akými ľuďmi mohol prísť od momentu nakazenia do kontaktu.

ZDROJ | Pixabay

Cieľom spoločností Apple a Google je v tomto smere zabezpečiť, aby dokázali pri tomto spôsobe sledovania stretov bez problémov vzájomne komunikovať cez Bluetooth aj konkurenčné operačné systémy iOS a Android. Kompatibilitu systémov prinesú v dvoch vlnách.

V prvej vlne spoločnosti poskytnú vývojárom programovacie rozhrania (API), ktoré zabezpečia vzájomnú spoluprácu operačných systémov cez Bluetooth. Tieto API budú mať k dispozícii niekedy v priebehu mája iba verejné zdravotnícke organizácie, ktorých aplikácie budú následne dostupné v obchodoch App Store a Google Play.

Pozrite siOdteraz si môžete objednať štátny test na koronavírus aj on-line

Druhá vlna, ku ktorej by malo dôjsť v najbližších mesiacoch, bude pozostávať z vydania kľúčových aktualizácií pre operačné systémy iOS a Android, ktoré do nich priamo zakomponujú hlbšiu spoluprácu operačných systémov a ekosystémov štátnych a zdravotníckych aplikácií.

ZDROJ | Apple, Google

Obe spoločnosti sa pritom odvolávajú na dôležitosť ochrany súkromia používateľov. Podobne ako napríklad aj aplikácia Zostaň zdravý, spoločné riešenie od Apple a Google bude postavené na anonymných kódoch. História stretnutí bude uložená iba v zariadeniach používateľov, zatiaľ čo v cloude budú uložené iba anonymné kódy s označením pozitívneho alebo negatívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19.

ZDROJ | Apple, Google

Databázu týchto kódov si budú zariadenia automaticky sťahovať a porovnávať s vlastnou databázou kódov, resp. zariadení, ktoré sa za posledných 14 dní objavili v bezdprostrednom okolí používateľa. V prípade zhody zariadenie zobrazí používateľovi upozornenie na stret s nakazenou osobou a informácie, ako má v takomto prípade ďalej postupovať. Technické detaily fungovania systému zverejnil na svojej stránke Google.

ZdrojApple,Google

Komentáre k článku