Appka „not less but better“ sľubuje, že vás zbaví závislosti od smartfónu

ZDROJ | mindamins

Na smartfóny sme dnes ako ľudia naviazaní natoľko, že mnohí kvôli ním končia čelom v stĺpoch. Často pritom nejde o jeho zmysluplné využívanie, ale obyčajný zlozvyk. Aplikácia „not less but better“ sa vás pokúsi tohto zlozvyku zbaviť každodennými cvičeniami a to dokonca aj formou meditácie.

Operačné systémy Android aj iOS ponúkajú nástroje, pomocou ktorých môžete v určité hodiny zablokovať určité aplikácie, prípadne si na ne nastaviť denný časový limit. To však nie je optimálny spôsob, ako sa zbaviť zlozvyku. Ten totiž treba podľa odborníkov najprv správne identifikovať a následne transformovať na nový zvyk, ktorý pre vás bude prospešný.

Ako tomu už napovedá aj samotný názov, cieľom aplikácie „not less but better“ nie je obmedziť čas, ktorý strávite používaním vášho smartfónu ale naučiť vás používať ho vtedy, keď ho skutočne potrebujete. Dnes totiž smartfóny využívame skôr ako „cumlíky pre dospelých“. Siahame po nich, keď sa nudíme, keď chceme utiecť pred svetom, aj keď sa snažíme zaspať.

Aplikácia vám pomocou každodenných 5-minútových cvičení najprv pomôže zistiť, čo sú vaše osobné impulzy, pre ktoré vás láka používať smartfón aj vo chvíľach, kedy ho skutočne nepotrebujete. Hneď v prvom cvičení podobnom meditácii zistíte, ako vaše telo reaguje na zvuk prijatej notifikácie. Ďalšie cvičenia sú venované aj vplyvu sociálnych médií na vašu duševnú pohodu alebo tomu, prečo váš smartfón využívate vo chvíľach, kedy by ste mali pracovať.

Vývojárske štúdio mindamins pri tvorbe tejto aplikácie spolupracovalo s odborníkmi z berlínskej univerzitnej nemocnice Charité Universitätsmedizin a univerzity Freie Universität Berlin. Pozitívny účinok tejto aplikácie napokon potvrdila aj randomizovaná kontrolná štúdia, počas ktorej účastníci znížili problémové používanie smartfónu o 42 % a zvýšili svoju duševnú pohodu o 8 %, údajne aj s úspešným dlhodobým prelomením samotného zlozvyku.

Pozrite siTop 6 filmov, ktoré sa oplatí pozerať v apríli 2021

Aplikácia not less but better môže byť vo svojich cieľoch úspešná už len vďaka tomu, že vám vysvetlí základný postup pre zbavenie sa zlozvykov a vy nad týmto princípom budete po jej nainštalovaní aktívne premýšľať. Vyskúšať si to môžete sami, prvých desať cvičení ponúka aplikácie bezplatne, ďalšie sú dostupné za mesačný poplatok 8,99 €, resp. 59,99 € ročne.

not less but better95%

Veľkosť:
58,4 MB
Platforma:
iOS 14.0 alebo novší, Android - v príprave
Cena:
0,00 €

Aplikácia not less but better vám pomôže zbaviť sa zlozvyku používania smartfónu vo chvíľach, keď ho v skutočnosti nepotrebujete a nahradiť ho novým zvykom, ktorý pre vás bude prospešný. Väčšina obsahu aplikácie je ale dostupná až po získaní mesačného alebo ročného predplatného.

Komentáre k článku