Aplikácia v slovensko.sk je zraniteľná. Máte ju aktualizovanú?

ZDROJ | Redmi

Aplikácia eID klient, cez ktorú sa používatelia prihlasujú s občianskym preukazom s čipom na portál slovensko.sk, obsahovala viacero zraniteľností. Vďaka nim bolo možné vzdialené spustenie škodlivého kódu, alebo upraviť súbory na prihlásenom počítači.

Viaceré zraniteľnosti v aplikácii iD klient (verzia 3.0.0 a nižšia) objavila spoločnosť Binary House ešte 28. februára 2019, ktorú vzápätí nahlásila vládnej jednotke CSIRT (Computer Security Incident Response Team Slovakia).

ZDROJ | Slovensko.sk

Tento program obsahuje jednoduchý open-source webový server civet-webserver odvodený od webového servera Mongoose. Kvôli zlej implementácii civet-webservera do eID klienta bolo možné vzdialené spustenie kódu, alebo vymazanie súborov na počítači.

Pozrite siKyberzločinci šíria malvér pomocou nelegálnych kópií obľúbených hier

Na zneužitie tejto zraniteľnosti sa vyžaduje interakcia používateľa, ktorý musí navštíviť web stránku alebo otvoriť súbor. V jednom špecifickom prípade však nie je potrebná ani interakcia používateľa.

Ak sa spracuje požiadavka, ktorá smeruje na jeden z uvedených end pointov, program skočí na epilog funkcie handle_request(), na adresu 0x6AAF040E. Problém spočíva v tom, že ak 3 HTTP požiadavka je mimo hore uvedeného zoznamu (end pointov), program pokračuje ďalej na adrese 0x6AAFFBB7 vo funkcii zodpovednej za spracovanie požiadaviek.

Image base: 0x6AAD0000.ZDROJ | Binary House

Vzdialené spustenie nebezpečného kódu by v praxi vyzeralo takto:

Binary House nám poskytol aj demo ukážku zmazania súborov na diaľku:

Závažnosť zraniteľnosti

Zraniteľnosť v aplikácii iD klient do verzie 3.0.0 (vrátane) je kritická. Vďaka nej môže útočník vzdialene spustiť škodlivý kód ale aj upravovať/mazať dokumenty v napadnutom počítači.

Pozitívne môžeme vnímať informáciu, že od nahlásenia chyby bola nová verzia aplikácie uvoľnená za dva dni.

Pozrite siSledujete porno? Dajte si pozor, aby na vás niekto podvodom nezarobil!

Na druhej strane, používateľov Linuxu a macOS nepoteší fakt, že v prípade týchto platforiem nebola potrebná interakcia používateľa (návšteva webstránky), ak nemal na počítači spustený firewall. Opäť sa tak potvrdzuje, že (údajne) bezpečné systémy v skutočnosti nie sú až také bezpečné.

CSIRT ako aj Binary House odporúčajú okamžite aktualizovať aplikáciu eID klient. Táto aktualizácia je vynútená a mala by prebehnúť automaticky, ak sa tak nestalo, je potrebné aktualizovať ju manuálne na verziu minimálne 3.1.2 pre OS Windows, 3.0.3 pre OS Linux a macOS, prípadne aktuálnu verziu 3.2 pre všetky OS v čase písania tejto správy.

Ako bolo spomenuté, štát zraniteľnosť promptne napravil a kto chce navštíviť portál slovensko.sk, musí si predtým stiahnuť novú verziu. Horšia situácia nastáva vtedy, ak používateľ chodí na tento portál zriedkavo, resp, vyskúšal ho len raz a odvtedy má nainštalovanú pôvodnú verziu.

ZdrojBinary House,CSIRT.SK

Komentáre k článku